Marszałkowie: niech państwo pozwoli nam poprawiać sytuację szpitali Szpitale "marszałkowskie" nadal wymagają wielu inwestycji; FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przeciwko ograniczeniu w planowanej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej wachlarza działań naprawczych w publicznych placówkach służby zdrowia do obowiązku pokrycia strat lub likwidacji opowiedział się w czwartek (14 kwietnia) Konwent Marszałków Województw RP.

Inne przyjęte podczas obrad konwentu w Szczyrku stanowiska marszałków w sferze zdrowia dotyczą m.in. zwiększenia środków na usługi związane z onkologią, wprowadzenia mechanizmów zapewniających dodatkowe przychody publicznym placówkom ochrony zdrowia, map potrzeb zdrowotnych i platformy E-zdrowie oraz polityki wobec uzdrowisk.

Realna sytuacja budżetowa województw
- To sprawy związane m.in. z szykującymi się zmianami w finansowaniu służby zdrowia. Wszystkie województwa mają wiele jednostek zdrowotnych. To, co planuje ministerstwo, może bezpośrednio dotykać naszych budżetów - zaznaczył marszałek przewodniczącego w tym półroczu konwentowi woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza wskazał, że jego obecność na obradach konwentu służyła wysłuchaniu stanowiska marszałków m.in. odnośnie planowanej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

- Chodziło przede wszystkim o spotkanie i o to, żeby jeszcze raz, po wysłuchaniu wniosków, zastanowić się nad rozwiązaniami w tej ustawie - może niekoniecznie zmieniając ich ogólny kierunek, ale być może dopracowując pewne szczegóły - powiedział PAP wiceminister.

W stanowisku dotyczącym proponowanych zmian w ustawie o działalności leczniczej samorządowcy uznali, że zmiany te nie uwzględniają realnej sytuacji budżetowej województw.

Wskazali m.in. na propozycję ograniczenia drogi naprawczej publicznych placówek do wymogu pokrycia straty netto za poprzedni rok obrotowy przez podmiot leczniczy lub jego podmiot tworzący, a w przypadku braku takiej możliwości - na określenie obowiązku likwidacji takiej placówki.

- Z jednej strony pokrycie osiąganej straty jest działaniem doraźnym, który likwiduje skutki złej sytuacji podmiotu, zaś z drugiej likwidacja podmiotu leczniczego wydaje się działaniem nad wyraz stanowczym. W przedłożonym projekcie nie określono żadnego zrównoważonego sposobu naprawczego, jakim było do tej pory przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową - zaznaczyli marszałkowie.

Ocenili przy tym, że wprowadzenie takiej propozycji będzie skutkować przeniesieniem niestabilności finansowej poszczególnych podmiotów na ich organy tworzące.

Obawa przed ucieczką inwestorów

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH