Marszałkowie krytycznie o opiece psychiatrycznej Marszałkowie: opieka psychiatryczna w kraju nadal funkcjonuje w oparciu o archaiczny model organizacji. Fot. archiwum

Opieka psychiatryczna w kraju nadal funkcjonuje w oparciu o archaiczny model organizacji, a warunki panujące w szpitalach psychiatrycznych dalekie są od standardów widocznych w pozostałych specjalizacjach - uważają marszałkowie województw.

Jak podkreślili marszałkowie podczas odbywającego się w Krynicy w czwartek (29 czerwca) Konwentu Marszałków Województw RP, model opieki i leczenia osób z problemami w obszarze zdrowia psychicznego koncentruje się na świadczeniu przez różne placówki wąskiego zakresu usług. Tymczasem ze względu na specyfikę pacjentów (np. trudność w systematycznym uczęszczaniu na terapię) należy rozważyć konieczność finansowania gotowości do udzielania świadczeń np. w oddziałach dziennym.

Marszałkowie swoje opinie dotyczące opieki psychiatrycznej zawarli w "Stanowisku ws. przyszłości polskiej psychiatrii - rozwoju różnych form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym wieku podeszłego".

Zwrócili m.in. uwagę na częste współwystępowanie zaburzeń psychotycznych u osób z demencją ( w 43-58 proc. przypadków) i myśli samobójczych u seniorów z depresją (46 proc. przypadków). Stąd pilna potrzeba zwiększenia finansowania oddziałów ogólnopsychiatrycznych oraz psychogeriatrycznych, a także rozwoju dziennej, ambulatoryjnej oraz środowiskowej opieki psychiatrycznej nad osobami z zaburzeniami psychicznymi występującymi u ludzi w podeszłym wieku.

W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie kompleksowej opieki psychiatrycznej w formie Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), których organizacja będzie dla systemu dużym wyzwaniem. Specjaliści są zgodni co do potrzeby tworzenia CZP, natomiast wypracowanie modelu finansowania ich działalności może stać się istotnym problemem do rozwiązania - podkreślili samorządowcy.

Planuje się przeprowadzenie pilotażu, który ma na celu testowanie funkcjonowania CZP oraz sposobu ich finansowania. Istnieje jednak obawa - uznali marszałkowie - że pilotażowe CZP zostaną utworzone w miejscach obecnie dobrze prosperujących jednostek, co może spowodować błędne wnioski. Wtedy utworzenie systemu opartego o pilotaż i przyczyni się to do poprawy funkcjonowania dobrze działających ośrodków, natomiast nie zmieni sytuacji w pozostałych mniejszych jednostkach.

Marszałkowie Województw RP zasygnalizowali też m.in., że pomoc społeczna jest w kraju odrębnym sektorem nieskoordynowanym z opieką zdrowotną, w tym opieką psychiatryczną. Tymczasem w wielu wypadkach tylko odpowiednie leczenie oraz przeprowadzenie procesu terapeutycznego umożliwia podjęcie pracy oraz wypełnianie ról społecznych przez chorego.

Ważne jest zatem, aby działania opieki psychiatrycznej ukierunkować na konsolidację i współpracę z systemem pomocy społecznej. Obecnie niesformalizowane działania są jedynie dobrą wolą personelu, dlatego też są podejmowane w nielicznych jednostkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH