Marszałek Sejmu: projekty w sprawie in vitro przekazuję do komisji

Marszałek Grzegorz Schetyna poinformował w środę (6 października), że skieruje do prac komisji sejmowej wszystkie projekty ustaw dotyczące zapłodnienia in vitro. Zapowiedział również inwentaryzację wszystkich projektów ustaw, nad którymi pracuje Sejm.

– Wszelkie projekty, które znajdują się w szufladzie marszałka, przekazuję do komisji i tam będą procedowane – powiedział Grzegorz Schetyna na porannym briefingu w Sejmie.

Marszałek przekaże do komisji zdrowia trzy projekty dotyczące in vitro autorstwa: Jarosława Gowina, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Bolesława Piechy.

Według projektu Jarosława Gowina, zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet. Poseł proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce.

Małgorzata Kidawa-Błońska chce dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych oraz ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z propozycją posłanki, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.

Projekt Bolesława Piechy zakazuje w ogóle stosowania in vitro, przewiduje jednak możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.

Podkomisja ds. in vitro sejmowej komisji zdrowia od lipca pracuje już nad dwoma innymi projektami: jednym złożonym przez posła niezrzeszonego Marka Balickiego (projekt dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich, zakazuje handlu komórkami) oraz nad propozycją Joanny Senyszyn z SLD (propozycja zakłada finansowanie in vitro ze środków NFZ).

Marszałek Sejmu zapowiedział także, że zwróci się do szefów komisji sejmowych z prośbą o inwentaryzację wszystkich projektów, które znajdują się w poszczególnych komisjach. Jak zapewnił, nie ma zbyt wiele projektów ustaw w tzw. marszałkowskiej zamrażarce.

– Chciałbym, abyśmy mogli zobaczyć jak wygląda praca nad poszczególnymi projektami ustaw, jakie jest tempo, jaka jest skuteczność prac prezydiów komisji i samych komisji – podkreślił Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH