Marek Twardowski: chcielibyśmy mieć wszystko, tymczasem PKB stawia nas na 25. miejscu Wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Wicemnister zdrowia Marek Twardowski z okazjii Światowego Dnia Chorego udzielił krótkiego wywiadu Polskie Agencji Prasowej. Przedstawia w nim m.in. pogląd o rosnącej dostępności do badań diagnostycznych i terapii, zapowiada nową listę leków refundowanych.

PAP: – Czy polscy pacjenci mogą czuć się bezpieczni jeśli chodzi o dostęp do diagnostyki, terapii i profilaktyki? Jak Pana zdaniem wygląda ich sytuacja na tle innych państw UE?

Marek Twardowski: – Oczekiwania społeczne w Polsce i we wszystkich krajach UE są duże. Każdy człowiek ma w tej chwili poczucie własnej wartości, chciałby być zdrowy, chce długo żyć. Społeczeństwa się starzeją i wymagają coraz większej i coraz bardziej kosztownej opieki lekarskiej, ale to jest adekwatne do tego, w jakim momencie ekonomicznym jest dany kraj. W stosunku do tego jakie mamy możliwości przeznaczamy maksymalnie wszystkie środki na świadczenia lecznicze. Za priorytety uznaliśmy m.in. zwalczanie chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, będzie wdrażany narodowy program zwalczania chorób psychicznych, myślimy również o sposobach skuteczniejszej walki z cukrzycą.

Ilość środków i świadczeń z roku na rok wzrasta, z jednym wyjątkiem – w roku 2010 jest o niemal 1,5 mld zł mniej w Narodowym Funduszu Zdrowia, mimo uruchomiania wszelkich możliwych rezerw. Musimy też mieć pewien punkt odniesienia, bo my chcielibyśmy mieć wszystko na poziomie Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch czy Niemiec, natomiast jeżeli chodzi o PKB na głowę, czyli to co wszyscy wspólnie wypracowujemy jesteśmy na 25 miejscu; w UE za nami są tylko Bułgaria i Rumunia. Myślę, że tutaj musimy mieć też pewną pokorę wobec tego, bo niestety wszystko kosztuje.

PAP: – Co zmieniło się na korzyść pacjentów przez ponad dwa lata państwa rządów?

M.T.: – Wprowadziliśmy wiele rzeczy innowacyjnych: profilaktyczne leczenie hemofilii u dzieci, zaopatrzyliśmy dzieci do 18 roku życia w pompy insulinowe – myślimy, czy nie można tego rozszerzyć – wprowadziliśmy leczenie chorób rzadkich, wprowadzamy cały czas nowe programy terapeutyczne plus leki nowotworowe na listy dostępne w szpitalach, czyli jest tutaj postęp. Nawet nasi oponenci to przyznają. Natomiast zawsze niestety tak będzie, że to mniej w stosunku do potrzeb.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH