tokfm.pl/rynekzdrowia.pl | 17-12-2012 18:06

Marek Balicki: w budżecie nie ma pieniędzy na refundację in vitro

Z tego, co wiem, w budżecie nie ma pozycji "finansowanie programu leczenia niepłodności metodą in vitro". Martwi mnie, czy ten program nie jest jedynie kolejną zapowiedzią premiera. Potem się okaże, że coś przeszkodziło - mówił Marek Balicki, były minister zdrowia, w poniedziałek (17 grudnia) w Poranku Radia TOK FM.

Wprowadzenie programu refundacji zabiegów in vitro zapowiedział w październiku br. premier Donald Tusk. Program ma zacząć obowiązywać w drugiej połowie 2013 r.

Koszt jednej próby zapłodnienia in vitro Ministerstwo Zdrowia szacuje na 7,5 tys. złotych. - W gabinetach prywatnych średnia cena kształtuje się na poziomie 5-10 tys. złotych. Do tego dochodzą koszty leków, których program rządowy nie uwzględnia. Zatem zawarte w rządowym programie szacunki mieszczą się w rozsądnym przedziale - ocenił Marek Balicki.

Były minister zdrowia przyznał, że podobne wyliczenie zawiera program refundacji zapłodnienia in vitro przygotowany przez władze Częstochowy (Balicki był jednym z autorów dokumentu).

Więcej: http://www.tokfm.pl/