Marek Balicki: brak palarni w szpitalach psychiatrycznych - niehumanitarny

Zakaz palenia papierosów w szpitalach psychiatrycznych, gdzie część osób przebywa długo i przymusowo, będzie trudny do wyegzekwowania i niehumanitarny - uważa Marek Balicki. Poseł złożył w poniedziałek (15 listopada) interpelację w tej sprawie.

Zgodnie z nowymi przepisami od poniedziałku (15 listopada) w zakładach opieki zdrowotnej obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.

Zdaniem Marka Balickiego, wprowadzenie tego zakazu w szpitalach psychiatrycznych nie uwzględnia specyfiki ich funkcjonowania. Poseł wskazał, że znaczna część pacjentów chorych psychicznie (wykazujących zaburzenia psychotyczne) będących palaczami przebywa w tych szpitalach przez wiele tygodni. Jak zaznaczył, część z nich została tam przyjęta bez własnej zgody, a ich pobyt w placówce jest niczym innym jak czasowym pozbawieniem wolności.

– Egzekwowanie zakazu palenia wyrobów tytoniowych w stosunku do tych pacjentów będzie nie tylko niezwykle trudne, ale przede wszystkim niehumanitarne. Będzie powodować niepotrzebne konflikty między personelem a pacjentami i niejednokrotnie niekorzystnie wpływać na przebieg zaburzeń psychotycznych i stanów pobudzenia – uważa Balicki.

Jego zdaniem, pacjenci z pewnością będą łamać zakaz, paląc w miejscach do tego nieprzystosowanych np. w toaletach, narażając osoby niepalące na wdychanie dymu i zwiększając ryzyko pożarowe.

Balicki podkreślił, że karanie pacjentów grzywną w większości przypadków nie będzie możliwe, bowiem zgodnie z art. 17 Kodeksu wykroczeń – nie popełnia wykroczenia, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

Według Balickiego, na problem ten wskazywali od wielu tygodni dyrektorzy szpitali psychiatrycznych, którzy postulują utrzymanie w ich placówkach możliwości wyznaczania palarni na poszczególnych oddziałach.

W interpelacji Balicki zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniami, czy kwestia ta jest resortowi znana, dlaczego dotychczas ministerstwo nie podjęło inicjatywy w tej sprawie i czy przewiduje ją w najbliższym czasie.

Ministerstwo Zdrowia jeszcze jeszcze odniosło się do interpelacji i zawartych w niej opinii.

– Będziemy przyglądać się realizacji przepisów; jeżeli okaże się, że są niedoskonałe, możliwe są kolejne zmiany – powiedział zastępca szefa Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand, poproszony o odniesienie się do interpelacji Balickiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH