Mapy, sieć szpitali, ryczałt - kto na tym skorzysta, a kto może stracić Trwa dyskusja o tym, które placówki trafią do sieci szpitali; FOT. WSzZ w Kielcach; zdjęcie ilustracyjne

- Zawieranie kontraktów ze szpitalami borykającymi się z dużym zadłużeniem spowoduje, że 10-20 proc. środków pójdzie na obsługę tych zobowiązań. To stracone pieniądze, bo zamiast na leczenie pacjentów trafią np. do firm parabankowych - mówił Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ podczas debaty dotyczącej m.in. sieci szpitali.

Tworzenie map potrzeb zdrowotnych, projekt dotyczący sieci szpitali i planowana zmiana zasad finansowania lecznic - te kwestie wzbudzają ostatnio wiele kontrowersji i emocji, między innymi wśród osób zarządzających lecznicami.

Zdaniem Mariana Przylepy, dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, mapy potrzeb zdrowotnych mogą być przydatnym narzędziem, jednak na razie nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań.

- Ze wstępnych informacji i rozmów wynikało, że mapy miały nam odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących między innymi liczby łóżek, ich rodzajów, a także rozmieszczenia w poszczególnych szpitalach - wyliczał.

Zdecydowano o nas bez nas
- Drugą kwestią jest wsparcie informacyjne w planowaniu inwestycji, często bardzo kosztownych, związanych np. z konieczną rozbudową, czy reorganizacją wielu szpitali - mówił dyrektor lubelskiego szpitala podczas jednej z sesji w trakcie XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Po trzecie - jak przypominał - mapy miały pomóc w zapewnieniu, adekwatnej do potrzeb zdrowotnych, bazy sprzętowej. Wreszcie czwartym celem tworzenia map miała być pomoc w planowaniu kształcenia kadr medycznych.

- Mapy miały więc pomóc zarządzającym szpitalami w tworzeniu racjonalnej wizji ich rozwoju, aby możliwie najlepiej zaspokajać potrzeby zdrowotne danej populacji. Niestety, na razie nie uzyskaliśmy praktycznie żadnych materiałów, które pomogłyby nam w sporządzaniu takich planów - dodał Marian Przylepa.

W opinii Iwony Mazur, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ, zarówno w projekcie dotyczącym sieci szpitali, jak i przygotowanych już mapach potrzeb zdrowotnych nie została uwzględniona opieka psychiatryczna i świadczenia kontraktowane odrębnie.

- Myślę, że zarządzający szpitalami popełnili błąd, zakładając, że na podstawie map potrzeb zdrowotnych tworzona będzie sieć szpitali. Nie kontestujemy samej idei map oraz sieci, ale - niestety - okazało się, że te dwa narzędzia nie są kompatybilne. Mapy służą głównie jako materiał potrzebny przy sięganiu po środki unijne, natomiast sieć szpitali stała się niejako osobnym projektem - stwierdziła podczas panelu prezes STOMOZ-u.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH