Małopolskie: województwo wyda na profilaktykę zdrowotną o 800 tys. zł więcej Fot. Archiwum

W 2015 r. władze województwa małopolskiego przeznaczą 2,3 mln zł na profilaktykę zdrowotną - to o 800 tys. zł niż w roku ubiegłym.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dzięki tym środkom uda się przeprowadzić więcej bezpłatnych badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć nowotwory i choroby układu krążenia, zaszczepić kolejne dzieci przeciwko pneumokokom i przeciwdziałać depresji.

Nowością będzie Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Na przeprowadzenie szczepień oraz kampanię edukacyjno-informacyjną zostanie przeznaczone 235 tys. zł. W tym roku z programu skorzystają dziewczęta w wieku od 9-18 lat z placówek opiekuńczo-wychowawczych (z wyjątkiem placówek typu interwencyjnego, np. zakładów poprawczych), możliwe jest jednak rozszerzenie programu na wszystkie Małopolanki, które mają ukończone 13 lat.

Z kolei w ramach przeciwdziałania nowotworom w całym województwie małopolskim lekarze onkolodzy przeprowadzą specjalne szkolenia profilaktyczne, w których weźmie udział ok. 800 osób. Uruchomiony zostanie również onkologiczny telefon zaufania, a do mieszkańców trafią specjalne broszury zawierające m.in. informacje na temat zdrowego trybu życia i miejsc, w których można szukać pomocy w wypadku pierwszych symptomów choroby nowotworowej.

700 tys. zł zostanie przeznaczone na prewencję i wykrywania chorób układu krążenia. Dzięki tym pieniądzom w 2015 r. w zajęciach i warsztatach edukacyjnych wezmą udział pacjenci, pracownicy wybranych zakładów pracy oraz uczniowie gimnazjów. Przeszkolonych zostanie też co najmniej 85 nauczycieli prewencji, czyli lokalnych edukatorów zdrowia. W ponad 20 placówkach medycznych Małopolanie będą mogli poddać się badaniom przesiewowym. W bieżącym roku, w ramach programu, z tego typu badań skorzysta również 1,3 tys. pacjentów POZ i oddziałów kardiologicznych.

Niemal trzykrotnie wzrośnie kwota na profilaktykę zakażeń pneumokokowych. W 2015 roku na realizację tego programu zarezerwowano 900 tys. zł. Ze szczepień będą mogły skorzystać wszystkie dzieci w wieku do lat 3 mieszkające na terenie powiatów, które zgłoszą chęć współpracy w ramach programu z Województwem Małopolskim. Program jest także adresowany do dzieci do lat 5 z placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Małopolski oraz ze żłobków spoza terenu Krakowa (Miasto Kraków realizuje swój program).

Ważną kampanią, kierowaną do młodych  mieszkańców Małopolski, jest również projekt "Zagrożenia w sieci. Profilaktyka, reagowanie", który adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli. W 2015 roku do szkół trafią nowe materiały edukacyjne (płyty DVD, broszury, poradniki).

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH