Małopolska: pielęgniarki upomną się o prawo pacjentów do opieki długoterminowej

Przedstawiciele Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych spotkają się z wojewodą, by zaapelować o zwiększenie dostępności do opieki długoterminowej.

Jak podaje Dziennik Polski, średnio w jednym powiecie opieką objętych jest 30 pacjentów na 20 tysięcy mieszkańców. Tymczasem jak podkreśla Tadeusz Wadas, przewodniczący MOIPiP, potrzeby są co najmniej dwa razy większe. W jego opinii, 16 mln zł na pomoc pielęgniarską dla osób wymagających opieki długoterminowej, to za mało.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Tadeusz Wadas zaznacza, że już w poprzednich latach brakowało pieniędzy, a kolejki oczekujących na pomoc stale rosną.

– Niektórymi chorymi pielęgniarki opiekują się za darmo, mimo iż dowiedziały się, że nie otrzymają obiecanego zwrotu za nadwykonania za 2009 r. To patowa sytuacja. Za chwilę pacjenci wymagających opieki długoterminowej zaczną trafiać do szpitali. Czy do Funduszu nie dociera, że doba w szpitalu kosztuje 300 zł, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym 200 zł, a opieka pielęgniarska, świadczona w domu, najbardziej humanitarna, zaledwie 22 zł i warto na nią wydać pieniądze? – pyta Wadas.

Na spotkaniu z wojewodą, które zapowiedziane jest na godz. 14 przedstawiciele MOPiP chcą podkreślić, że wprowadzona od marca zmiana przepisów i sposobu finansowania opieki długoterminowej sprawiła, że tysiące przewlekle chorych osób ma do niej ograniczony dostęp.

Nowe przepisy postawiły też w niekorzystnej sytuacji pielęgniarki opiekujące się pacjentami w domach pomocy społecznej, które muszą zajmować się dwa razy większą grupą chorych (12 osób) niż te, które pomagają osobom mieszkającym pod różnymi adresami i jednocześnie dostają za to o 20 proc. mniej.

Jak informuje Dziennik Polski, jest szansa, że kontrowersyjny przepis zostanie zmieniony.

– NFZ po zakończeniu konkursów ofert na świadczenia w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, zobowiązał się do niezwłocznej zmiany zarządzenia prezesa NFZ w zakresie zmiany wskaźnika z 0,4 na 0,5 dla pacjentów zamieszkujących pod jednym adresem zamieszkania i aneksowania umów w zakresie wprowadzenia wskaźnika 0,5 – informuje Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH