Małopolska: centralizacja systemu ratownictwa medycznego - przesądzona

Miesiąc temu radni Sejmiku Województwa Małopolskiego apelowali do wojewody Jerzego Millera, aby zrezygnował z projektu centralizacji systemu ratownictwa medycznego.

W ocenie radnych centralizacja nie sprzyja prawidłowemu i bezawaryjnemu funkcjonowaniu elektronicznego systemu wspomagania dowodzenia jednostkami ratownictwa medycznego, zwłaszcza przy dużych odległościach i słabej infrastrukturze technicznej. 

Wątpliwości radnych budziło także pytanie, jak przy centralnym zarządzaniu zachować jasny i klarowny podział kompetencji i odpowiedzialności pomiędzy wojewodą, starostą a dyrektorem lokalnego pogotowia ratunkowego.

W apelu skierowanym m.in. do wojewody, radni Sejmiku napisali, że sztuczne wyodrębnienie dwóch dyspozytorni podważa zasady subregionalnego rozwoju województwa, a taki kierunek zmian zawarty jest w każdym strategicznym dokumencie uchwalonym przez Sejmik.

Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że koncentracja pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców, racjonalne wykorzystanie potencjału, sprawniejsze dysponowanie służbami ratowniczymi i szybszy dojazd na miejsce zdarzenia.

- Obecnie w Małopolsce dobiegają końca zmiany organizacyjne systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Większość powiatów została już podłączona do właściwych dyspozytorni, a od lutego przyszłego roku w naszym województwie karetki będą dysponowane wyłącznie z dwóch miejsc: Krakowa (12 stanowisk dyspozytorskich) i Tarnowa (5 stanowisk) - wyjaśnia Frenkiel.

- Dotychczas do dyspozytorni Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego włączono już następujące rejony: Myślenice, Proszowice, Niepołomice, Skawinę, Miechów, Suchą Beskidzką, Wadowice, Chrzanów, Oświęcim. Do końca tego roku do KPR przyłączone jeszcze zostaną: Nowy Targ, Zakopane i Olkusz - dodała Monika Frenkiel.

Do dyspozytorni Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie jesienią tego roku oraz w styczniu 2013 r. włączone zostaną: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Sącz, Bochnia, Gorlice i Limanowa.

Na jedno stanowisko dyspozytorskie przypadać będzie średnio 200 tys. mieszkańców. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe będzie dysponowało 73 zespołami ratownictwa medycznego, w tym 30 typu "S" i 43 typu "P". Dyspozytornia w Tarnowie będzie obsługiwać 37 zespołów: 14 specjalistycznych i 23 podstawowe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH