Małecka-Libera na Forum Rynku Zdrowia: w sieci szpitali zgubiła się jakość Beata Małecka-Libera: - To konkurs na świadczenia był wyznacznikiem jakości. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

- Nie zgadzamy się z doborem kryteriów do uczestnictwa w sieci szpitali. Absolutnie brakuje wśród tych kryteriów jakości, która powinna być premiowana - podnosiła Beata Małecka-Libera, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek (23 października) w Warszawie.

Zdaniem posłanki, mapy potrzeb zdrowotnych i epidemiologia są tymi wskaźnikami, które powinny determinować zaspokajanie potrzeb w różnych regionach.

- Ustawienie sieci szpitali na bazie tylko i wyłącznie szpitali publicznych - jako najważniejszego kryterium - naszym zdaniem (opozycji - red.) jest błędne. Tym bardziej, że potrzeby są ogromne i wszystkie placówki, także prywatne, które zapewniają wysoką jakość i odpowiadają na potrzeby zdrowotne są ogromnie potrzebne - mówiła Małecka-Libera.

Odniosła się do rozwiązań w nocnej i świątecznej opieka zdrowotna oraz specjalistyce.

- Co się stało z nocną opieką? To co powiem, to są opinie lekarzy, dyrektorów szpitali, którzy musieli zapewnić tę pomoc oraz po części pacjentów. Są takie miejsca, gdzie dostępność do tego świadczenia ze względu na odległość zdecydowanie pogorszyła się - mówiła posłanka.

Przypomniała, że dotychczas obowiązywały konkursy na udzielanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej.

- Zawsze konkurs był wyznacznikiem jakości. Kilka podmiotów, które staje do konkursu stara się przebijać swoją jakością i ofertą. W tej chwili szpital ma obowiązek zapewnić i zapewnia świadczenie. Zrobi to, co będzie musiał, żeby zapewnić te pomoc. Jakość nie będzie tu najważniejszym wyznacznikiem - przekonywała.

Dodała, że są problemy z zabezpieczeniem opieki nocnej przez lekarzy.

- Lekarze nie chcą dyżurować w tego typu ośrodkach. Dyrektorzy szpitali zmuszeni zapewnić tę świadczenia posiłkują się rezydentami. Specjaliści nie są tym zainteresowani - mówiła.

Kolejna rzecz, która mocno wybrzmiewa to brak pediatrów w tych miejscach. Co tak naprawdę zyskali pacjenci? W ich odczuciu zwiększyła się odległość, zmniejszyła dostępność. Czym stała się nocna opieka - przedłużenie POZ czy doraźną pomoc przed oddelegowaniem pacjenta na SOR? - pytała poseł Małecka-Libera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH