Małecka-Libera: mamy fantastyczną ustawę o zdrowiu publicznym Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera FOT. PTWP

Jestem dumna, że po wielu latach oczekiwania mamy fantastyczną, nowoczesną ustawę o zdrowiu publicznym i będziemy mówić wreszcie o zdrowiu - powiedziała wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która przygotowała projekt ustawy przyjęty we wtorek (7 lipca) przez rząd.

Małecka-Libera, pełnomocniczka rządu ds. przygotowania projektu ustawy o zdrowiu publicznym, powiedziała podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że przyjęty projekt jest dopełnieniem tego, co już dzieje się w systemie ochrony zdrowia.

- Dotychczas głównie koncentrowaliśmy się na medycynie klinicznej, na chorobie, na szpitalu. Teraz pora, aby mówić także, i przede wszystkim, o tym, w jaki sposób zapobiegać - dodała wiceminister.

Podkreśliła, że Polacy żyją coraz dłużej, ale mimo to zachorowalność na pewne jednostki chorobowe, np. udary i zawały, wciąż jest w Polsce wyższa niż w innych krajach Europy.

Zwróciła też uwagę, że już co piąte dziecko w Polsce ma problem z otyłością. - Dzisiaj to jest problem tylko dziecka. Ale za 10, 15 lat rozwiną się różnego rodzaju choroby - cukrzyca, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem. To wszystko są koszty, to są późniejsze pobyty w szpitalach. Dlatego też chcemy temu zapobiegać - zadeklarowała Małecka-Libera.

Czytaj: Rząd przyjął projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Czas na Sejm

Według niej dzięki projektowanej ustawie, którą teraz zajmie się Sejm, po raz pierwszy minister zdrowia będzie koordynował wszystkie działania, które będą wzmacniały zdrowie społeczeństwa.

Minister zdrowia Marian Zembala zwrócił uwagę, że projekt ustawy zakłada włączenie się w działania na rzecz zdrowia społeczeństwa także innych resortów. Również on podkreślił, że coraz częściej będziemy w Polsce mówić o zdrowiu, a nie tylko o leczeniu chorób.

- My, tak jak każde nowoczesne państwo, mówimy coraz częściej o zdrowiu, czyli co zrobić, żeby zdrowie zachować, co zrobić, żeby tak wychowywać dziecko - poprzez umiejętność zachowania, postaw, właściwego dostępu do właściwych produktów w sklepiku szkolnym - żeby wyrósł nam młody obywatel i obywatelka bez otyłości - powiedział minister.

Jak poinformowano w komunikacie CIR, projekt ustawy zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd (w rozporządzeniu) dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Celem programu jest poprawa życia i zdrowia Polaków. Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH