Małecka-Libera: jednak czeka nas rewolucja w ochronie zdrowia Posłanka Beata Małecka-Libera (PO); FOT. PTWP

Podczas konferencji prasowej posłanka Beata Małecka-Libera (PO) odniosła się w środę (3 sierpnia) m.in. do przedstawionej niedawno przez ministra zdrowia strategii zmian systemu ochrony zdrowia.

Jak mówiła, bardzo trudno oceniać hasła, które nie mają pokrycia w konkretnych projektach ustaw. - Zapowiadana reforma jest rozciągnięta w czasie, dopiero 2018 r. ma przynieść zapowiadane kierunki zmian - wskazała była wiceminister zdrowia.

Dodała, że zmiany dotyczące finansowania ochrony zdrowia sięgają horyzontem roku 2025 r. - Będzie dość czasu, by eksperci rozmawiali o zmianach, ale przez ten czas tak naprawdę niewiele się zmieni, Nikt nie będzie chciał podejmować konkretnych decyzji, ponieważ nie będzie wiedział, w którym kierunku ta reforma będzie się zmieniała - oceniła.

W opinii posłanki PO, ważne zapowiedzi pojawiły się w obszarze Narodowego Funduszu Zdrowia, systemu budżetowania i sieci szpitali. - Minister powiedział, że nie będzie rewolucji, ale według mnie będzie olbrzymia rewolucja dotycząca szeregu wyzwań systemowych - stwierdziła Małecka-Libera.

Jej zdaniem, zmiany dotyczące NFZ oznaczają centralizację, podporządkowanie ministrowi zdrowia. - Taki system już mieliśmy wiele lat temu i absolutnie się nie sprawdził. Z dalekiej Warszawy trudno jest zarządzać budżetami poszczególnych szpitali - mówiła.

Jak dodała, ryczałtowanie szpitali nie przełoży się na to, ze będą one świadczyły dobre, kompleksowe usługi.

- Świadczeniodawcy będą mieli określoną pulę pieniędzy i nie będą mieli żadnej motywacji do tego, by polepszać jakość usług i pozyskiwać nowych pacjentów - przekonywała. Jej zdaniem, planowane dodatkowe kontraktowane rodzi pytania m.in. o zasady konkursów.

Małecka-Libera mówiła, że wprowadzenie sieci trzech poziomów szpitali stworzy "swoistą pajęczynę, w którą będą uwikłane publiczne jednostki, które niezależnie od kondycji finansowej będą miały się dobrze". - Rodzi się pytanie, co z tymi, które w sieci się nie znajdą, i co z prywatnymi? - dodała.

Odnosząc się do planów powołania Urzędu Zdrowia Publicznego, posłanka oceniła, że będzie on dość okrojony, a przecież - jak podkreślała - zdrowie publiczne to zagadnienie obejmujące wiele resortów.

Pod koniec lipca minister zdrowia przedstawił rządowi "strategię zmian systemu ochrony zdrowia". Zgodnie z założeniami reformy, od 2018 roku opiekę zdrowotną w Polsce ma zapewniać Narodowa Służba Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH