Małecka-Libera: celem "rozporządzenia sklepikowego" była walka z nadwagą i otyłością u dzieci Rozporządzenie sklepikowe jest restrykcyjne- przyznała Małecka-Libera. Fot. Archiwum

- Zdajemy sobie sprawę, że obowiązujące od 1 września tzw. rozporządzenie sklepikowe jest bardzo restrykcyjne. Jednak przyświecało nam przede wszystkim taka idea, aby dzieci w szkole, a więc w miejscu gdzie pobierają edukację mogły być również edukowane pod względem żywienia - zaznaczyła podsekretarz stanu w MZ, Beata Małecka-Libera.

O tym, jakie zmiany będą możliwe we wspomnianym rozporządzeniu mówili eksperci na konferencji prasowej, we wtorek (29 września) w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie, bezpośrednio po spotkaniu roboczym dotyczących kontrowersji wokół "rozporządzenia sklepikowego".

Wiceminister Małecka-Libera podkreśliła, że resortowi zdrowia zależało na tym, by produkty, które są sprzedawane na śniadanie czy obiad składały się z pokarmów różnego asortymentu, tak żeby promować i uczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych.

- Jest to dla nas szczególnie ważne ponieważ mamy w Polsce do czynienia z problemem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Problem ten niestety narasta. Aby móc dać temu odpór, musimy zacząć od edukacji dzieci. Doskonałym miejscem do tego jest właśnie szkoła, i obecne w nich sklepiki szkolne. Są to miejsca, gdzie chcemy dzieci przyzwyczajać i przekonywać do nowych nawyków żywieniowych - zaznaczyła wiceminister.

Dodała również, że resort zdaje sobie sprawę, iż jest to proces bardzo trudny i długotrwały.

W ocenie przedstawicielki resortu zdrowia podjęte działanie ma charakter rewolucyjny.  Po raz pierwszy mówi się bowiem głośno, że w walkę z nadwagą i otyłością dzieci i młodzieży muszą zaangażowac się wszyscy.

- To nie jest problem, który dotyczy wyłącznie MZ, ale nas wszystkich, również nauczycieli, pedagogów, osób które przygotowują posiłki, a także rodziców - stwierdziła Małecka Libera.

Przedstawicielka resortu wyjaśniła również, że Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę, że "może rzeczywiście, w niektórych miejscach rozporządzenie jest źle dobrane, może w niektórych miejscach jest źle interpretowane, jednak są to pewne niuasne". Zostaną one doprecyzowane i ogłoszone w specjalnym poradniku implementacyjnym, który zostanie opublikowany m.in. na stronach resortu zdrowia w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH