Maksymowicz: szpitale w sieci będą unikać droższych i ryzykownych metod leczenia Na zdj. prof. Wojciech Maksymowicz. Fot. PTWP

Szpital, który dostanie ryczałt, [...] będzie starał się badać i leczyć jak najtańszymi metodami i w jak najmniejszej ilości. Natomiast te ryzykowne i kosztowniejsze będą pomijane. Kolejki zatem do rzeczy droższych, czyli zwykle nowocześniejszych, a zwłaszcza ryzykowniejszych na pewno będą większe - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia, w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

Prof. Maksymowicz stwierdza, że trudno jest mu ocenić negatywnie sam pomysł odnośnie tworzenia sieci szpitali. - Jest to jednak element większej koncepcji, która idzie w niebezpiecznym kierunku. Dlatego, że ta ustawa była przygotowana głównie po to, by określić rodzaj szpitali, które mogą otrzymywać lepsze lub gorsze publiczne finansowanie - mówi.

- W momencie, gdy odejdzie się od systemu quasi-ubezpieczeniowego i stworzy się system finansowania budżetowego, nawet jeśli będzie to wydzielony budżet, to będzie to budżet państwa. Oznacza to, iż ustawa budżetowa musi to regulować co roku. Musi być też zgoda rządu na zwiększanie nakładów, podczas gdy aktualnie składka zdrowotna automatycznie daje zwiększenie pieniędzy przeznaczanych na zdrowie. Odejście od tego stwarza zagrożenie związane z ręcznym sterowaniem, tak ja za czasów PRL - dodaje.

Pytany, jak sieć szpitali wpłynie na kolejki, odpowiada, że będzie działać w rożnym stopniu. Szpital dostanie ryczałt podobny do tego, jaki miał dwa lata temu. Problem w tym, że szpital, który dostanie ryczałt, czyli „worek pieniędzy” który może użyć w różny sposób, aby uniknąć straty finansowej (a większość jest już zadłużona) będzie starał się badać i leczyć jak najtańszymi metodami i w jak najmniejszej ilości.

- Kolejki zatem do rzeczy droższych, czyli zwykle nowocześniejszych, a zwłaszcza ryzykowniejszych na pewno będą większe. I to nie jest dobre. W przypadku ryczałtu pieniądz nie idzie za pacjentem. Według mnie pacjent będzie dłużej oczekiwał na wizytę u lekarza, będzie gorsza dostępność świadczeń medycznych - ocenia.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH