Magierowski: prezydent śledzi szczegółowo debatę o tzw. medycznej marihuanie Pałac Prezydencki; FOT. Arch. RZ

Prezydent Andrzej Duda szczegółowo śledzi debatę w sprawie tzw. medycznej marihuany; jest przekonany, że należy pomóc chorym, ale zwraca uwagę, że temat jest wrażliwy - powiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski po spotkaniu pary prezydenckiej z Tomaszem i Anną Kalitami.

Magierowski powiedział, że para prezydencka wspiera Tomasza Kalitę i jego żonę w walce z ciężką chorobą, która dotknęła byłego rzecznika prasowego SLD. Tomasz Kalita zmaga się ze złośliwym guzem mózgu.

- Rozmowa była ciepła, przyjazna. Obaj panowie są politykami, więc rozmawiali o polityce między innymi, o życiu, ale też oczywiście o tym, o czym najgłośniej ostatnio w mediach, czyli o tzw. medycznej marihuanie i o ewentualnych zmianach w prawie, które miałyby ulżyć osobom, którym tego typu środki pomagają w zwalczaniu chorób czy też w uśmierzaniu bólu - powiedział dziennikarzom Magierowski.

Jak zaznaczył, spotkanie pary prezydenckiej z Anną i Tomaszem Kalitami, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim, trwało blisko godzinę.

Magierowski zapewnił, że prezydent przygląda się debacie na temat tzw. medycznej marihuany i śledzi ją szczegółowo. "Prezydent jest przekonany, że należy zrobić wszystko, jeżeli jest to możliwe, aby osobom chorującym na najcięższe choroby pomóc.

Z drugiej strony zwraca uwagę, że temat jest bardzo wrażliwy. Sami naukowcy nie są zgodni co do stopnia skuteczności tego typu środków, więc należy podejść do tego tematu bardzo ostrożnie, delikatnie, a wszelkie zmiany w prawie muszą zostać poprzedzone bardzo głębokim namysłem i debatą" - podkreślił szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Magierowski podkreślił, że prezydent będzie w kontakcie z przedstawicielami rządu, Ministerstwa Zdrowia, którzy zajmują się sprawą, jak również z członkami podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem autorstwa klubu Kukiz'15 ws. legalizacji medycznej marihuany.

Tomasz Kalita mówił po spotkaniu dziennikarzom, że spotkanie z prezydentem było "olbrzymim zaszczytem i satysfakcją". - Rozmawialiśmy o onkologii w Polsce, o legalizacji tzw. oleju z kannabinoidów. Prezydent jest zainteresowany tym, by pomóc chorym. Przygląda się inicjatywie, która toczy się w Sejmie i jest zainteresowany tak samo jak ja, żeby to wszystko się odbyło pod auspicjami rządu - powiedział Kalita.

Jak dodał, niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, kiedy mamy duży czarny rynek, a państwo nie reguluje handlu tego typu produktami. - Prezydent również tak na to spogląda - mówił. Kalita zaznaczył, że prezydent "chce pomoc, rozumie ból i cierpienie wielu chorych". - To zaproszenie to był gest wrażliwości, empatii w tym całym bezdusznym systemie onkologicznym - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH