Maciej Hamankiewicz: protest dotyczący recept nie uderzy w pacjentów

Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, protest lekarzy, związany z wypisywaniem tylko pełnopłatnych recept, nie uderzy w pacjentów. Jak przekonywał w wypowiedzi dla TVN24, lekarze nadal będą wykonywać swoją pracę i wypisywać recepty, ale to NFZ będzie decydował o refundacji leku.

Jak tłumaczył, podejrzewanie lekarzy o to, że czyhają na to, by wyłudzić pieniądze, jest kuriozalne. Poza tym czynności, których wymaga NFZ zajęłyby "potężną ilość czasu", który jest niezbędny do leczenia chorego.

- Obecnie już 80 proc. czasu poświęcamy na czynności niezwiązane z leczeniem - podkreślał Hamankiewicz.

- Wykonamy naszą pracę, każdego chorego przyjmiemy, zbadamy, udzielimy porady i wypiszemy receptę. NFZ powinien podjąć działania, aby pacjent w zamian za opłacane co miesiąc składki, otrzymał lek refundowany - dodał prezes NRA.

Przypomnijmy, że w uchwale podjętej 2 grudnia podczas nadzwyczajnego posiedzenia NRL „rekomenduje się lekarzom (...), z uwagi na brak możliwości jednoznacznego weryfikowania uprawnień pacjenta do leków refundowanych (...), aby po 1 stycznia 2012 r. powstrzymywali się od orzekania o uprawnieniach pacjentów do recept refundowanych oraz od wypisywania odpłatności”.

- Na recepcie zastosuj pieczątkę: „Refundacja leku do decyzji NFZ” - radził na lekarzom Maciej Hamankiewicz. - Pacjent ma zgłosić się do tej firmy, która go ubezpiecza, w sprawie klasyfikacji choroby.

Samorząd lekarski przygotował już 10 tys. pieczątek takiej treści, które będą rozdawane lekarzom. Według prezesa NRL, jeżeli przed 1 stycznia 2012 r. uda się wprowadzić postulowane przez lekarzy zmiany ustawowe, powrócą oni do wypisywania recept refundowanych bez tej pieczątki.

Więcej: www.tvn24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH