MZ zwiększa limity przyjęć na studia medyczne. Środowisko pyta o pieniądze i rynek pracy Fot. Archiwum RZ

Resort zdrowia zamierza zwiększyć limity przyjęć na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej zwiększenie limitów przyjęć powinno dotyczyć jedynie kierunku lekarskiego na studiach polskojęzycznych. Jeśli chodzi o kierunek lekarsko-dentystyczny NRL przekonuje, że w Polsce jest już wystarczająco dużo stomatologów.

Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limity przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016.

Zgodnie z projektem, od października studia lekarskie mogłoby podjąć o 677 osób więcej niż w obecnym roku akademickim. Limit przyjęć na studia stacjonarne ma zwiększyć się o 394 miejsca, a na studia niestacjonarne - o 183 miejsca. Pozostałe 100 miejsc ma powstać z myślą o osobach, które chcą rozpocząć studia (stacjonarne lub niestacjonarne) w języku innym niż język polski.

Resort zdrowia planuje także podwyższenie limitu przyjęć na kierunku lekarsko-dentystycznym o 88 miejsc (37 na studiach stacjonarnych, 14 niestacjonarnych oraz 37 na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych prowadzonych w języku innym niż język polski).

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej zwiększenie limitów przyjęć dla studentów, którzy nie będą kształcić się w języku polskim, nie zwiększy w praktyce liczby lekarzy w Polsce.

"Przyznawanie wysokiego limitu przyjęć dla studentów niepolskojęzycznych, mimo że prestiżowe i korzystne finansowo dla uczelni, powoduje ograniczenie miejsc do kształcenia kadry medycznej, która zostanie w Polsce" - czytamy w stanowisku przyjętym przez prezydium NRL.

Co z finansowaniem?
Dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL przypomina ponadto, że podczas spotkania samorządu lekarskiego z ministrem zdrowia prof. Marianem Zembalą samorząd lekarski zwracał uwagę, że brak zwiększenia finansowania z tytułu dodatkowych studentów może oznaczać niebezpieczeństwo obniżenia poziomu kształcenia.

Obawy te wydają się uzasadnione. W odpowiedzi na interpelację nr 32149 posłów na Sejm RP Bogdana Rzońca i Jana Warzechy w sprawie systemu ochrony zdrowia w Polsce z dnia 25 maja br. wiceminister zdrowia Sławomir Neumann wskazał, że uczelnie medyczne zgłaszają gotowość kształcenia większej liczby studentów pod warunkiem zwiększenia dotacji na działalność dydaktyczną. Jednak przy obecnym stanie finansów publicznych państwa możliwość zwiększenia ww. dotacji jest ograniczona.

"Realny wzrost dotacji budżetowej na działalność dydaktyczną w 2015 r., w odniesieniu do roku poprzedniego, wynosi tylko ok. 0,05 proc. i nie zapewnia dostatecznych warunków na znaczny wzrost liczby studentów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym" - czytamy w odpowiedzi wiceministra.

Uczelnie za zwiększeniem limitów, ale...
Prof. Marek Kulus, prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ukrywa, że informację o zwiększeniu limitów przyjęć na kierunek lekarski i lekarsko- dentystyczny przyjął z zadowoleniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH