MZ: znajdziemy pieniądze na skuteczne leczenie wad zastawkowych serca Hybrydowa sala operacyjna; FOT. Materiały prasowe

Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej przynosi wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Z tego powodu te procedury muszą być dostępne, a pieniądze na ich realizację muszą się znaleźć - zapowiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas trwających od 6 kwietnia w Warszawie XX Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej.

Eksperci podkreślają, że jeszcze niedawno chorzy z wadami zastawkowymi serca byli poddawani klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z otwarciem klatki piersiowej i przecięciem mostka. Starsi pacjenci, powyżej 75. roku życia, którzy bardzo często nie kwalifikowali się do takiego zabiegu, umierali.

TAVI ratuje życie
- Dzisiaj, dzięki wysokospecjalistycznym zabiegom, takim jak przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (ang. transcatheter aortic valve implantation, TAVI) zyskują oni szansę na szybki powrót do zdrowia - wyjaśniał w środę (6 kwietnia) prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie podczas panelu w trakcie XX Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie

Dodał, że zabieg ten oprócz tego, że daje chorym realną szansę na przeżycie, której wcześniej nie mieli, odciąża też system.

Do tej pory tacy chorzy, pozbawieni leczenia, zanim doszło do zgonu, w ciągu ostatniego roku, czy dwóch lat życia, wielokrotnie trafiali do szpitala z powodu m.in. obrzęku płuc, niewydolności serca, zaburzeń rytmu, generując koszty po stronie płatnika.

Skuteczne terapie trzeba wspierać
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zaznaczył, że w kardiologii interwencyjnej nie możemy mieć poczucia, że stanęliśmy w miejscu. - Mimo problemów finansowych z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej, mamy poczucie, że środki przeznaczone na zabiegi TAVI, to najlepiej wydane pieniądze - zaznaczył.

Dodał, że profesorowie, eksperci są dla resortu zdrowia partnerami, dlatego przybył na warsztaty. - Najważniejszą informacją, jaką wynoszę z tego panelu jest fakt, że w zakresie zabiegów TAVI odnotowano istotny trend wzrostowy, który musi jeszcze wyraźniej zostać zarysowany w latach 2016-2017 - podkreślił Pinkas.

Przyznał, że zabiegi tego typu muszą być wykonywane w ośrodkach, które mogą pochwalić się wysoką skutecznością i dobrymi wynikami terapeutycznymi.

- Najlepszym wskaźnikiem przekonującym, że można rozwijać te procedury, jest podejście do ich finansowania przez mazowiecki OW NFZ. Z półrocznego kontraktu na zabiegi zastawkowe, wartego 9,5 mln zł, na TAVI przekazano aż 3,5 mln zł. To dobry kierunek - zaznaczył wiceminister zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH