MZ:  zespół do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia zakończył pracę Zespół wskazał obszary służby zdrowia, które wymagają dofinansowania Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował w środę resort zdrowia, zespół ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania przygotował rekomendacje, które zostały przekazane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zespół wskazał obszary służby zdrowia, które wymagają dofinansowania. Określił kierunki działań, jakie należy podjąć.

Zaproponował kontynuację prac nad wypracowanymi rekomendacjami z udziałem wszystkich środowisk oraz instytucji wskazanych w zarządzeniu o jego powołaniu oraz przedstawicieli świata nauki i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Członkowie zespołu proponowali, aby kwestie wynagrodzeń pracowników medycznych były dyskutowane w działającym w ramach Rady Dialogu Społecznego zespole ds. usług publicznych, z udziałem tzw. reprezentatywnych związków zawodowych oraz organizacji pracodawców (w posiedzeniach zespołu ds. usług publicznych RDS uczestniczą również przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, w tym Porozumienia Rezydentów OZZL).

Zespół zwrócił też uwagę m.in. na potrzebę: skrócenia kolejek w rehabilitacji (poprzez koordynację diagnostyki), likwidacji barier administracyjnych, które ograniczają możliwość wyboru trybu hospitalizacji (np. programy lekowe) - decyzja o jej przeprowadzeniu w trybie jednodniowym powinna być ściśle związana ze stanem pacjenta.

Kolejne aspekty to kompleksowe podejście do finansowania opieki medycznej, rozwój kompetencji i  kształcenie kadr, nowe zawody w służbie zdrowia, informatyzacja usprawniająca działanie systemu w służbie i interesie pacjenta oraz lepszy dostęp do innowacji.

Więcej: mz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH