MZ zakończyło prace nad założeniami ustawy dotyczącej medycyny szkolnej Wiceminister Szczurek-Żelazko: - Planujemy, aby jedna pielęgniarka zajmowała się nie więcej niż grupą 700-800 uczniów. Fot. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0)

W Ministerstwie Zdrowia "praktycznie zakończone zostały" prace nad założeniami ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Ustawa zakłada m.in., że jedna pielęgniarka będzie miała pod opieką mniej uczniów niż obecnie.

Wiceminister odpowiadała w piątek (7 lipca) na pytania posłanek PiS Barbary Dziuk i Urszuli Ruseckiej dotyczące funkcjonowania opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej w szkołach oraz planowanych zmian w tym zakresie.

- W Ministerstwie Zdrowia mamy pełną świadomość, że obecny stan jest dalece niewystarczający - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Jak zaznaczyła, stan ten jest w dużej mierze spowodowany sposobem finansowania tej opieki.

- Odstąpiono od tworzenia gabinetów profilaktycznych w szkołach. Warunki finansowania stomatologii dziecięcej doprowadziły do tego, że wiele gabinetów szkolnych stomatologicznych, które funkcjonowały jeszcze kilkanaście czy kilka lat temu, zostało zlikwidowanych z powodów finansowych - dodała.

Jak podała, obecnie na 27 tys. szkół różnego rodzaju tylko w 9,2 tys. są gabinety profilaktyki, w których pracują pielęgniarki; gabinetów lekarskich w szkołach jest 1,5 tys., a stomatologicznych - 1,7 tys.

Według wiceminister, również finansowanie tych świadczeń było niskie - jedna pielęgniarka miała pod opieką od 800 do 1200 uczniów, co - jak mówiła - powodowało, że w szkołach w środowiskach małomiasteczkowych i wiejskich pielęgniarka przychodziła do szkoły raz w tygodniu lub co drugi tydzień. To, jak oceniła Szczurek-Żelazko, "w żadnej mierze" nie wystarczało do prawidłowej opieki nad dziećmi i młodzieżą i "nie dawało możliwości monitorowania ich stanu zdrowia".

Poinformowała, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia "już praktycznie zakończone zostały" prace nad założeniami do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży.

- W tej ustawie zakładamy, że pielęgniarka będzie zajmowała się mniejszą liczbą dzieci. Współpracujemy w tym zakresie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, które na bieżąco przekazuje nam dane co do liczby szkół. Wiemy, że w związku z wejściem w życie reformy edukacji zmniejszy się liczba szkół, w związku z tym również nam łatwiej będzie dostosować opiekę nad uczniami, bo szkoły z natury swojej będą większe, bardziej liczebne - powiedziała Szczurek-Żelazko.

- Planujemy, aby jedna pielęgniarka zajmowała się nie więcej niż grupą 700-800 uczniów. To spowoduje, że będzie mogła częściej być w szkole - zaznaczyła wiceminister zdrowia.

Podała także, że zweryfikowany ma być zakres zadań pielęgniarki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH