
Resort zdrowia zaakceptował dokument dot. świadczeń pielęgniarskich i położniczych, który wskazuje m.in. na potrzebę ujednolicenia minimalnych norm zatrudnienia. Z decyzji MZ zadowolone są pielęgniarki, które oczekują teraz realizacji zawartych w nim rekomendacji.
Dokument "Zabezpieczenie społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze" zawiera m.in. analizę i ocenę zabezpieczenia świadczeń wykonywanych przez pielęgniarki i położne oraz analizę systemu kształcenia tych grup zawodowych.
Główną rekomendacją zawartą w dokumencie jest opracowanie i wdrożenie rządowego programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.
Wśród rekomendacji szczegółowych znalazło się m.in. ujednolicenie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych dla wszystkich podmiotów udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych oraz stworzenie mechanizmów zapewniających wynagrodzenie pielęgniarek i położnych zgodnie z przygotowaniem zawodowym i zgodnie z uzyskanymi kwalifikacjami w kształceniu podyplomowym.
Raport jest efektem prac zespołu, w skład którego wchodzili przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych, resortu zdrowia i NFZ.
Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski w rozmowie PAP podkreślił, że przyjęcie raportu przez kierownictwo MZ świadczy o tym, że między stronami go opracowującymi "nie ma rozbieżności, co do oceny stanu faktycznego pielęgniarstwa i położnictwa w kraju". Zaznaczył, że resort zdrowia wspólnie ze środowiskiem pielęgniarek i położnych uważa, że rekomendacje zawarte w raporcie są ważne i powinny być realizowane.
Cieślukowski podkreślił, że rekomendacje zawarte w raporcie są zobowiązaniem do działań na rzecz poprawy sytuacji pielęgniarek i położnych oraz lepszego zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze. Wiceminister zaznaczył, że działania te powinny być podejmowane zarówno przez ministerstwo zdrowia, jak i inne resorty.
Dodał, że Rada Dialogu Społecznego, która wkrótce rozpocznie pracę, byłaby "doskonałym miejscem" do podjęcia wspólnych działań "na rzecz opracowania programu, który na lata wskazałby drogę postępowania, określił cele i metody ich realizacji".
Z zaakceptowania dokumentu przez kierownictwo MZ zadowolony jest samorząd pielęgniarek i położnych. Prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk w rozmowie z PAP podkreśliła, że raport to efekt pracy m.in. środowiska pielęgniarskiego, które już od dłuższego czasu zwracało się do ministra zdrowia z prośbą o jego przyjęcie.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 08:40 Radom: w ramach bezpłatnych badań wykrywających nowotwory głowy i szyi przebadano już...
- 08:20 Prekursorkę domowej opieki nad chorymi ogłoszą wkrótce błogosławioną
- 05:55 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- CZ22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- CZ21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- CZ21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- CZ21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- CZ20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- 1 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 2 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 3 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 4 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych