MZ ws. zespołu ds. opracowania standardów opieki nad kobietą w ciąży Gmach MZ Fot. PTWP

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowano wyjaśnienia dotyczące powstania Zespołu do spraw opracowania projektu rozporządzenia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

"Nieprawdą jest, że decyzja o powołaniu Zespołu (...) została podjęta w ostatnim czasie. Decyzja ta została podjęta na początku tego roku, a nie jak sugeruje RMF FM - po szeregu publikacji artykułów poświęconych opiece okołoporodowej na antenie RMF FM, RMF24 i Interii opublikowanych w ostatnich dniach" - wyjaśnia MZ..

Jak tłumaczy w oświadczeniu resort, 4 stycznia 2017 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się prawami kobiet i opieką okołoporodową. Podczas tego spotkania minister wyjaśnił na czym będą polegały zmiany dotyczące standardów opieki medycznej i w jakim celu są wprowadzane. W trakcie dyskusji rozwiał wątpliwości zgłaszane przez stronę społeczną. Zapewnił także, że docenia ich aktywność i liczy na dalszą, udaną współpracę w kwestii zapewnienia kobietom jak najlepszych warunków opieki okołoporodowej.

Minister wyjaśnił, że w czasie utrzymania w mocy obowiązujących standardów postępowania medycznego, podjęte zostaną działania mające na celu określenie w drodze rozporządzenia ministra zdrowia nowych standardów organizacyjnych. Minister zaprosił do aktywnej współpracy w ich opracowywaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką opieki okołoporodowej.

Na podstawie decyzji kierownictwa Ministerstwa Zdrowia z 18 stycznia 2017 r., podjęto decyzję o powołaniu w trybie zarządzenia ministra zdrowia Zespołu do spraw opracowania projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. 23 lutego zarządzenie zostało podpisane przez ministra zdrowia i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH