Minister zdrowia informuje, że ustawa o prawach konsumenta nie wprowadza żadnych zmian w zakresie zasad sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zwanej "ustawą o wychowaniu w trzeźwości".

24 czerwca 2014 r. została ogłoszona ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. poz. 827), zwana dalej "ustawą o prawach konsumenta", która w art. 38 pkt 7 stanowi m.in., że prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy, w której przedmiotem świadczenia są napoje alkoholowe, których cena została uzgodniona przy zawarciu umowy sprzedaży, a których dostarczenie może nastąpić dopiero po upływie 30 dni i których wartość zależy od wahań na rynku, nad którymi przedsiębiorca nie ma kontroli.

Stosowanie art. 38 pkt 7 ustawy o prawach konsumenta może odnosić się jedynie do umów zawartych z zachowaniem ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. regulacje. W żadnym przypadku nie może być uzasadnione twierdzenie, że wejście w życie art. 38 pkt 7 ustawy o prawach konsumenta spowoduje usankcjonowanie sprzedaży napojów alkoholowych za pośrednictwem internetu, gdyż w tym zakresie stan prawny nie ulegnie zmianie.

Ustawą kompleksowo normującą obrót napojami alkoholowymi jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości, która w powyższym zakresie nie została znowelizowana ustawą o prawach konsumenta. Ustawa o prawach konsumenta nie może być interpretowana jako lex specialis w stosunku do ustawy o wychowaniu w trzeźwości, z której przepisów w sposób nie budzący wątpliwości wynika całkowity i obwarowany sankcjami administracyjnymi i karnymi zakaz prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych za pośrednictwem internetu (w ustawie przedstawiono katalog zamknięty miejsc, w których można prowadzić sprzedaż).

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH