MZ ws. upublicznienia pozaszpitalnego sektora systemu PRM Jak tłumaczy MZ, żadna jednak z umów z firmą FALCK nie będzie rozwiązana. Wszystkie one zakończą się 31 grudnia 2018 r. Fot. strona internetowa Falck (zdjęcie ilustracyjne)

W związku z artykułem pt. "Szykuje się kolejna awantura. Z Duńczykami o ratownictwo medyczne", który ukazał się w poniedziałek (5 lutego) w Gazecie Wyborczej, Ministerstwo Zdrowia publikuje na swojej stronie obszerne wyjaśnienia.

Tłumaczy, że w wyniku tzw. upublicznienia pozaszpitalnego sektora systemu PRM, umowy na świadczenia zdrowotne w zakresie ratownictwa medycznego będą realizowane wyłącznie przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki cywilne z większościowym udziałem kapitału skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Ustawa ma bowiem na celu wykorzystanie potencjału podmiotów publicznych.

Dzięki temu, że zadania z zakresu ratownictwa medycznego będą realizowały podmioty z większościowym udziałem kapitału publicznego, nie będzie sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem. Gwarantem są samorządy terytorialne, które w większości są organami założycielskimi dla publicznych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego i są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne osób zamieszkujących podległy im teren.

Pozostałe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna i Policja) są instytucjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne na tle tych służb stanowi wyjątek - co wymaga naprawy.

Jak tłumaczy MZ, żadna jednak z umów z firmą FALCK nie będzie rozwiązana. Wszystkie one zakończą się 31 grudnia 2018 r. Żaden podmiot - zarówno publiczny, jak i prywatny - nie ma gwarancji wygrania nowego konkursu i zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Natomiast MZ wypowiadając się co do umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Danii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisanej w Kopenhadze 1 maja 1990 r., zauważa, że jest ona w obecnie w trakcie wypowiedzenia, ze względu na kwestionowanie przez Komisję Europejską jej zgodności z prawem Unii Europejskiej.

Proces wypowiedzenia tej umowy został zainicjowany przez stronę duńską w kwietniu 2017 r., a w październiku ubiegłego roku w trybie obiegowym była uzgadniana uchwała RM w tej sprawie. Chociaż formalnie umowa wciąż obowiązuje, to proces jej wypowiedzenia jest już daleko posunięty i można się spodziewać, że w najbliższym czasie przestanie ona obowiązywać - informuje resort.

"Po wprowadzeniu projektowanych zmian dla podmiotów niepublicznych pozostałaby możliwość prowadzenia działalności w pozostałych zakresach świadczeń zdrowotnych, m. in. podstawowej i specjalistycznej opiece zdrowotnej, nocnej i świątecznej opiece zwrotnej, transporcie sanitarnym. W tych obszarach firma Falck jest obecna na rynku świadczeń zdrowotnych w Polsce” - dodaje MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH