MZ ws. realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2012 r.

Resort Zdrowia opublikował na swoich stronach internetowych Projekt Informacji o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2012 r.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, w toku analizy działań zidentyfikowano wiele obszarów, które wymagają intensyfikacji. Stwierdzono m.in., że istnieje niewystarczająca dostępność do programów profilaktyki uniwersalnej o udokumentowanej skuteczności, które prowadzone są w szkołach.

Jednocześnie - zdaniem resortu - należy zintensyfikować działania adresowane do dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem, demoralizacją i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez implementację działań i programów profilaktycznych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw rodziny, placówkach resocjalizacyjnych podległych ministrowi sprawiedliwości oraz placówkach takich jak młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii podległych ministrowi właściwemu do spraw edukacji.

Z raportu wynika również, że z uwagi na zwiększającą się liczbę osób zgłaszających się do podmiotu wykonującego działalność leczniczą z powodu problemowego używania przetworów konopi, rozwijanie i upowszechnianie oferty leczniczej adekwatnej do potrzeb tej grupy użytkowników (np. program Candis) powinno być kontynuowane. 

Jednocześnie resort przyznaje, że z roku na rok obserwuje się coraz lepszą dostępność do programów leczenia substytucyjnego, choć nadal programy te nie są w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich osób uzależnionych od opiatów. Mimo, że w 2012 r. wydano zgody na uruchomienie kolejnych 3 programów, szacuje się, że jedynie około 15 proc. osób uzależnionych objętych jest tą formą leczenia. 

Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 20 września br.

Więcej: www.mz.gov.pl 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH