MZ ws. raportu NIK o opiece geriatrycznej Fot. Archiwum

Minister zdrowia nie podziela negatywnej oceny Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej podejmowanych przez resort działań w zakresie opieki geriatrycznej.

NIK negatywnie oceniła system opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku. Zdaniem Izby brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo.

Zdaniem NIK główną barierą w rozwoju geriatrii jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie.

Kontrola NIK wykazała także brak powszechnych, kompleksowych i wystandaryzowanych procedur postępowania dedykowanych osobom w podeszłym wieku. Starszy pacjent trafia w pierwszej kolejności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a potem do specjalistów.

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk, minister zdrowia nie podziela negatywnej oceny Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej podejmowanych przez resort działań w zakresie opieki geriatrycznej. Resort przedłożył zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego NIK.

Zdaniem MZ opisywany w raporcie NIK projekt - Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej (realizowany przez MZ, a współfinansowany z funduszy europejskich) powinien być rozumiany jako "inicjatywa wspierająca, a nie stanowiąca dotychczasowy system opieki medycznej nad seniorami w Polsce".

Ministerstwo Zdrowia ma zastrzeżenia do opinii NIK, że "istnieje ryzyko nieosiągnięcia celów założonych w projekcie". Resort przyznaje, że być może nie uda się przeszkolić zakładanej liczby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie opieki geriatrycznej (2 tys. osób), ale podejmowane są działania zachęcające lekarzy do uczestnictwa w szkoleniach. Jednocześnie MZ podkreśla, że "zadania projektowe są realizowane sukcesywnie i przyczyniają się do osiągania celów projektu".

Resort przypominał również, że szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dla pielęgniarek zostało uznane za dziedzinę priorytetową w 2014 r. w każdym województwie i planowane są odpowiednie szkolenia.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, NIK nie przedstawiła argumentów uzasadniających negatywną ocenę działań mających na celu zapewnienie właściwych warunków do kształcenia kadry medycznej dla potrzeb opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku. Resort przypomina m.in., że już w 2004 r. geriatria została uznana przez MZ za priorytetową dziedzinę medycyny, zwiększono liczbę lekarzy geriatrów, planowane jest także utworzenie Instytutu Geriatrii.

W zastrzeżeniach do wystąpienia pokontrolnego NIK Ministerstwo Zdrowia przypomniało również o wprowadzeniu od początku br. map potrzeb zdrowotnych, których zadaniem będzie "określenie obecnej i prognozowanej sytuacji demograficznej i zdrowotnej społeczności w odniesieniu do dostępnych zasobów i infrastruktury ochrony zdrowia oraz wskazanie obszarów wymagających podjęcia odpowiednich działań ze strony państwa".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH