MZ: w najbliższych dniach spotkanie kierownictwa resortu z pielęgniarkami

W najbliższych dniach planowane jest spotkanie pielęgniarek z kierownictwem resortu zdrowia - poinformował wiceminister Cezary Cieślukowski. Pielęgniarki oczekują od resortu jak najszybszych zmian i grożą strajkiem we wrześniu; ostatnie propozycje MZ uznały za zbyt ogólne.

Pod koniec kwietnia br. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego i zaprezentował propozycje zamian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne.

Propozycje te resort zdrowia ponowił w piśmie z 8 maja skierowanym do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Zdaniem OZZPiP pismo przesłane przez MZ to pierwszy krok w kierunku kompleksowego rozwiązania problemów pielęgniarek i położnych. Jednocześnie związek ocenił, że w przedstawionej propozycji brak szczegółów planowanych rozwiązań i tym samym nie może ona być merytorycznie zweryfikowana.

Również Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oczekuje od resortu konkretów. Wystosowała do MZ pismo, w którym oczekuje sprecyzowania propozycji resortu "poprzez przedstawienie propozycji brzmienia konkretnych przepisów właściwych aktów prawnych oraz terminów wdrożenia tych przepisów w życie, a także uszczegółowienia zasad finansowania proponowanych rozwiązań, tak by środki finansowe faktycznie trafiły do pielęgniarek i położnych realizujących określone zadania".

Pielęgniarki z OZZPiP zwróciły uwagę, że ministerstwo nie określiło, w jaki sposób zamierza zabezpieczyć środki finansowe na realizację zadań pielęgniarskich. Nie wskazano również, kto będzie kontraktował ich realizację, a także czy będą one finansowane przez NFZ, czy bezpośrednio przez MZ.

"Najważniejsze pytanie, na jakie oczekujemy w tej kwestii odpowiedzi, to czy będą to nowe (dodatkowe) zadania do realizacji przez pielęgniarki i położne, czy też w ramach dotychczasowego zatrudnienia (...) zostaną przekazane do pracodawców dodatkowe środki finansowe, które umożliwią stały wzrost wynagrodzenia, bez zwiększania obowiązków" - czytamy w odpowiedzi OZZPiP.

Związek zwrócił również uwagę MZ, że część zaproponowanych przez resort zadań w zakresie POZ jest już obecnie wykonywana przez pielęgniarki i położne, tylko nie są one odrębnie finansowane. Z kolei inne wymienione przez MZ zadania (np. edukacja antynarkotykowa) wymagają odbycia przez pielęgniarki dodatkowego przeszkolenia pedagogicznego, tymczasem resort zdrowia nie wyjaśnił, kto i z jakich środków miałby przeprowadzać takie szkolenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH