Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiła się oficjalna strona rządowego projektu sieci szpitali.

"Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej" - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Dlaczego tworzymy sieć szpitali? "W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane" - wyjaśniają autorzy strony cytując ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Na stronie MZ podaje też najczęściej zadawane pytania i odpowiada na nie.

Czy zmniejszenie liczby szpitali Ministerstwo Zdrowia uważa za pozytywny i pożądany efekt prac nad wprowadzeniem ustawy o sieci szpitali? - brzmi jedno z pytań.

"Projekt ustawy dot. sieci szpitali nie został opracowany w celu doprowadzenia do łączenia szpitali. Niemniej jednak wśród celów regulacji wymienionych w uzasadnieniu projektu wskazano zoptymalizowanie liczby oddziałów specjalistycznych oraz uporządkowanie struktury szpitali" - odpowiada MZ.

Pracodawcy RP uważają, że blisko 400 szpitali straci kontrakt, czy to prawda? - pada i takie pytanie.

Odpowiedź: "PSZ ma stanowić dominującą formę zapewnienia dostępności świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w szpitalach, co nie oznacza jednak całkowitego zastąpienia przez ten system obecnego modelu kontraktowania tych świadczeń, na zasadzie konkursów ofert lub rokowań, który zostanie w dalszym ciągu zachowany".

"W związku z powyższym niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ nie musi wcale oznaczać, że zostanie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektor danego oddziału wojewódzkiego Funduszu będzie w dalszym ciągu ogłaszał postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, uwzględniając zidentyfikowane potrzeby zdrowotne na danym obszarze oraz posiadane środki finansowe".

Więcej: siecszpitali.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH