MZ: ustawowe badanie składu kolejnych dopalaczy

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii może zostać znowelizowana o wykaz kolejnych substancji; badanych jest trzydzieści specyfików - poinformował we wtorek (22 marca) senatorów wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia Cezary Rzemek mówił, że z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, w październiku 2010 r. odnotowano 308 przypadków zatruć związanych z używaniem dopalaczy; w listopadzie było ich 28; w grudniu - 27. Podkreślił, że dane dotyczące stycznia i lutego mówią na razie o dwóch przypadkach zatruć. Poinformował, że dane te pochodzą z Centrum Zarządzania Kryzysowego i od Krajowego konsultanta ds. toksykologii.

Komisja zaproponowała jedną redakcyjną poprawkę do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą Sejm uchwalił 4 marca. Wprowadza ona zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy wchodzących w skład dopalaczy. W tej kadencji Sejmu była to trzecia nowelizacja ustawy dot. dopalaczy. 

Nowelizacja rozszerzyła listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone. Mają one działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W większości wchodzą w skład produktów oferowanych w sklepach z dopalaczami. 

Na liście zakazanych substancji znalazły się m.in. syntetyczne kannabinoidy, które znajdują się w mieszankach ziołowych oferowanych w sklepach internetowych i sklepach z tzw. produktami kolekcjonerskimi. Zakazane są także katynony ‒ alkaloidy naturalnie występujące w afrykańskiej roślinie khat (czuwaliczka jadalna). Na listę wpisano metylon ‒ substancję syntetyczną, psychoaktywną powodującą m.in. niepokój, stany lękowe. 

W ciągu ostatnich dwóch lat do listy zakazanych substancji dopisano już kilkanaście nowych pozycji wchodzących w skład dopalaczy, m.in. benzylopiperazynę, mefedron i syntetyczne kannabinoidy. 

Pod koniec listopada weszła w życie nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy. 

W ubiegłym roku, na podstawie decyzji GIS wydanej 2 października, sanepid w asyście policji zamknął 1378 sklepów oferujących dopalacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH