MZ: ustawa o działalności leczniczej zmniejsza ujemne wyniki szpitali

Dzięki ustawie o działalności leczniczej udało się zmniejszyć ujemne wyniki finansowe szpitali - podkreślił podczas środowego (20 listopada) posiedzenia sejmowej komisji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. W ocenie opozycji, ustawa nie poprawiła sytuacji lecznic.

Minister Neumann podsumowując funkcjonowanie ustawy, która weszła w życie 1 lipca 2011 r., mówił, że jej istotą było dopilnowanie tego, by gospodarowanie finansami zakładów opieki zdrowotnej było "bardziej ekonomicznie uzasadnione".

Dodał, że dzięki tej ustawie szpitale mają znacznie mniejsze wyniki ujemne. Jak podkreślał wiceminister, przed wejściem w życie przepisów ustawy samorządom brakowało realnego poczucia odpowiedzialności za zakłady opieki zdrowotnej, których były podmiotami założycielskimi.

Jak podkreślił Neumann, do tej pory niewiele samorządów wykazało zainteresowanie przekształceniami szpitali w spółki. Dodał, że powoduje to niewykorzystanie środków, które ustawa przewiduje jako wsparcie dla samorządów przekształcających lecznice.

Ustawę krytykowali posłowie opozycji. Według nich nie poprawiła sytuacji szpitali, a tym samym dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Z danych MZ wynika, że w okresie od 1 lipca 2011 do 31 października 2013 r. na podstawie ustawy o działalności leczniczej przekształcono 48 zoz-ów, w tym 34 szpitale. Łącznie w latach 2012-2013 z dofinansowania skorzystały 23 podmioty założycielskie dla 33 zoz-ów przekształconych w tym okresie w spółki.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (kluczową z rządowego pakietu ustaw zdrowotnych) samorządy, które nie przekształcają szpitali w spółki, muszą pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy muszą zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcenia go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub go zlikwidować.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, mogą skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Warunkiem uzyskania dotacji jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH