MZ uspokaja: zmiany w POZ nie utrudnią pacjentom dostępu do specjalistów Resort zdrowia zapewnia, że dzięki zaproponowanym w projekcie rozwiązaniom poprawią się jakość i bezpieczeństwo świadczeń. Fot. Archiwum

Wyodrębnienie budżetu powierzonego na dwa realizowane przez POZ zadania: badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną nie spowoduje likwidacji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - informuje resort zdrowia.

W nawiązaniu do doniesień medialnych dotyczących prac nad projektem założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej Ministerstwo Zdrowia zapewnia też, że projekt nie zmienia zasad kierowania pacjentów do lekarzy specjalistów, a do lekarzy ginekologów nie są wymagane skierowania. Nie będzie także skutkował koniecznością zawierania umów przez lekarzy POZ z lekarzami specjalistami.

Resort przypomina także, że decyzje o sposobie leczenia danego pacjenta (zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób) podejmuje wyłącznie lekarz.

MZ wskazuje, że ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej zmieni organizację POZ. ''Nowe regulacje określą rolę i miejsce podstawowej opieki w systemie ochrony zdrowia. Proponowane zmiany usprawnią funkcjonowanie POZ - tak aby opieka nad pacjentem była bardziej efektywna i na jak najwyższym poziomie. Pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do lekarza i pielęgniarki. Zgodnie z projektem założeń każdy pacjent będzie objęty podstawową opieką zdrowotną zapewnianą przez lekarza POZ współpracującego z pielęgniarkami POZ i położnymi POZ w ramach zespołu'' - czytamy na stronie internetowej resortu.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH