MZ udostępniło "Naszemu bocianowi" dane o skuteczności programu in vitro Średnia skuteczność, w przeliczeniu liczby ciąż klinicznych do transferów zarodka, to 32 proc. Fot. Archiwum RZ

Resort zdrowia przekazał Stowarzyszeniu na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian" informacje o skuteczności leczenia niepłodności metodą in vitro w ramach realizacji rządowego programu na lata 2013-2016.

Zestawienie zawiera dane, które wprowadzono do Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji do 21 stycznia br.

Z informacji wynika, że w ramach programu w 32 klinikach przeprowadzono 31 tys. 735 transferów zarodków do macicy. W ponad  10 tys. przypadków stwierdzono ciążę kliniczną, w tym 668 ciąż  mnogich. Średnia skuteczność, w przeliczeniu liczby ciąż klinicznych do transferów zarodka, to 32 proc., przy czym rozbieżność pomiędzy poszczególnymi klinikami jest znaczna - od 41 proc. do 19 proc.

W trzech klinikach w ramach programu przeprowadzono ponad 2 tys. transferów; w pięciu ośrodkach doszło do mniej niż 200 transferów.

"Nasz Bocian" od dłuższego czasu występował do resortu zdrowia o dane dotyczące skuteczności stosowania metody in vitro w poszczególnych ośrodkach realizujących program. Stowarzyszenie przekonywało, że pary starające się o dziecko powinny mieć dostęp do obiektywnych danych i statystyk o skuteczności poszczególnych klinik. Ostatecznie "Nasz Bocian" dane otrzymał, ale nie takie, o jakie się zwracał.

Resort zdrowia wskazywał wówczas, że nie przekazał wszystkich danych w związku z koniecznością umożliwienia weryfikacji danych zawartych w rejestrze przez realizatorów. MZ deklarowało, że pacjenci będą mieli możliwość zapoznać się z informacjami na temat skuteczności transferów zarodków przez poszczególne placówki, kiedy zostaną one udostępnione i upublicznione.

Pod koniec października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że ministerstwo musi zająć się wnioskiem "Naszego Bociana" ws. udostępnienia danych o skuteczności ośrodków uczestniczących w rządowym programie in vitro.

WSA w ustnym uzasadnieniu wskazał, że żądana przez Stowarzyszenie informacja nosi charakter informacji publicznej; uznał też, że udostępnienie przez resort lakonicznej informacji nie było zrealizowaniem wniosku "Naszego Bociana". Sąd orzekł, że bezczynność ministerstwa nie miała charakteru rażącego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH