MZ: ta platforma posłuży realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia

W czwartek (26 lutego) podczas konferencji poświęconej raportowi NIZP-PZH "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zachęcał do korzystania z nowo uruchomionego Serwisu Zdrowie - PAP (zdrowie.pap.pl).

Przypomniał, że co najmniej od lat 70. ubiegłego wieku wiadomo, że długość i jakość naszego życia zależy przede wszystkim od jego stylu, dlatego właśnie na to należy położyć największy nacisk.

- Uwaga społeczeństwa koncentruje się przede wszystkim na diagnozowaniu i leczeniu chorych. To ważny obszar, który stanowi odpowiedzialność państwa, ale dla nas samych i przyszłych pokoleń równie ważne jest szeroko rozumiane zdrowie publiczne. Temu celowi służy nowy Serwis Zdrowie - PAP, poprzez który będziemy realizować cele Narodowego Programu Zdrowia. Jest on już dostępny dla wszystkich obywateli - poinformował minister.

Wskazał, że ważnym zadaniem tej platformy jest upowszechnianie certyfikowanej, sprawdzonej wiedzy medycznej oraz walka z pokutującymi w społeczeństwie mitami, dotyczącymi np. popularnych diet czy szkodliwości szczepień.

- Ze wspomnianymi mitami będziemy polemizować i wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Stawką jest nie tylko sama długość życia Polaków, ale również ich długie życie w zdrowiu, a pod tym względem nadal musimy doganiać innych - mówił Radziwiłł.

- Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy obywatele naszego kraju będą się więcej ruszać, zdrowiej odżywiać, szczepić, np. przeciwko grypie, i wcześniej zgłaszać się do lekarza w przypadku wątpliwości dotyczących własnego zdrowia, co przełoży się na wcześniejsze wykrywanie chorób - dodał minister zdrowia.

- W sieci jest dużo nieprawdziwych informacji na temat tego, co jest zdrowe, a co nie; potrzebny był portal, na którym można znaleźć informacje oparte na dowodach naukowych - powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując uruchomienie Serwisu Zdrowie.

Uruchomiony w czwartek (16 lutego) przez Polską Agencję Prasową portal www.zdrowie.pap.pl ma popularyzować wiedzę na temat czynników sprzyjających zdrowiu oraz powodujących ryzyko rozwoju chorób. Minister podkreślił w rozmowie z PAP, że publikowane na nim treści są oparte na dowodach naukowych i pisane są zrozumiałym językiem.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że obecnie w wielu krajach działają portale przygotowywane przez instytucje odpowiedzialne za zdrowie, na których można odnaleźć sprawdzone, certyfikowane informacje oparte na dowodach naukowych.

- W Polsce również wyraźnie istnieje potrzeba czegoś takiego. Dlatego we współpracy z solidną firmą, jaką jest Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Zdrowia postanowiło realizować to w taki sposób, żeby każdy mógł się dowiedzieć, jak żyć zdrowo, co jest zdrowe, czego unikać, kiedy podjąć decyzję o badaniach profilaktycznych, jakie aktywności podejmować w niektórych chorobach przewlekłych - powiedział minister.

Radziwiłł zapewnił, że Serwis Zdrowie jest dedykowany dla wszystkich - zarówno dla tych, którzy myślą o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, a także np. dla nauczycieli oraz członków personelu medycznego.

Serwis Zdrowie jest w całości finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i nie zawiera żadnych reklam.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH