MZ: ta kampania o depresji stawia na pomoc najbliższego otoczenia Upowszechnienie wiedzy na temat uwarunkowań i przebiegu choroby pomaga odpowiednio wspierać osoby dotknięte depresją i zachęcać je do podjęcia leczenia. Fot. Fotolia

W Polsce na depresję i inne zaburzenia afektywne cierpi około 1,5 miliona osób, jednak statystyki nie są dokładne, bo wielu chorych nigdy nie podejmuje leczenia. Dlatego Ministerstwo Zdrowia sfinansowało w ramach Narodowego Programu Zdrowia kampanię ''Depresja. Naucz się pomagać'', którą realizuje Fabryka Komunikacji Społecznej.

Jak informuje resort zdrowia, głównym celem rozpoczętej w październiku kampanii jest uwrażliwianie na zwiastuny depresji, uczenie umiejętności odpowiedniej reakcji, bez obaw i uprzedzeń oraz uświadomienie, że depresja jest chorobą podobną do innych chorób przewlekłych takich jak cukrzyca lub nadciśnienie.

Kampania realizowana jest w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego Ministerstwa Zdrowia na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym.

Adresowana jest do pracowników urzędów pracy, opieki społecznej, samorządu terytorialnego, banków, a także nauczycieli szkół ponadpodstawowych, czyli tych grup zawodowych, które mogą mieć kontakt z osobami dotkniętymi chorobą. W ramach programu prowadzone są szkolenia stacjonarne w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Chęć udziału można zgłaszać pod adresem mailowym sposobynadepresje@info-systems.pl.

Zaplanowano także szkolenia e-learningowe, które w przystępny sposób tłumaczą, czym jest depresja, jakie są jej objawy i przebieg, jak można zapobiegać chorobie, a przede wszystkim - gdzie szukać pomocy.

Na stronie internetowej kampanii www.sposobynadepresje.pl można obejrzeć pięć filmów instruktażowych w reżyserii Anny Kazejak, pokazujących w prosty sposób, co dzieje się z osobą cierpiącą na depresję i jak bliska osoba może jej pomóc.

- Umiejętność rozpoznania depresji, odpowiednia reakcja i pomoc w podjęciu decyzji o udaniu się do specjalisty mogą znacznie przyspieszyć wychodzenie z choroby - tłumaczy ekspert kampanii, psychiatra, dr Iwona Koszewska specjalizująca się od lat w leczeniu depresji. - Niezrozumiały smutek, obojętność, izolowanie się, przewlekłe zmęczenie i zaniedbywanie obowiązków mogą budzić różne uczucia u osób z najbliższego otoczenia. Może upłynąć dużo czasu, zanim bliscy poznają, że to nie lenistwo i zła wola, ale depresja.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH