MZ: system PSZ nie ma na celu likwidacji szpitali Nie tylko szpitale kliniczne i instytuty będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego. Fot. Shutterstock

Celem projektowanej ustawy, która wprowadza system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), nie jest likwidacja szpitali ani oddziałów szpitalnych - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym 13 stycznia komunikacie.

Jak podkreśla resort, obok kontraktowania świadczeń w ramach tworzonego PSZ zachowany zostanie również dotychczasowy tryb zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (na zasadzie konkursów ofert lub rokowań).

W związku z tym niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ (w całości lub w odniesieniu do danego zakresu świadczeń) nie oznacza, że będzie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie ogłaszał postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nieobjętym PSZ. Liczba podmiotów, które podpiszą kontrakty z NFZ - tak jak dotychczas - będzie zależała od zidentyfikowanych potrzeb w zakresie zabezpieczenia dostępności świadczeń w danym województwie (uwzględniając wysokość środków finansowych, które znajdują się w dyspozycji danego OW NFZ).

Nie tylko szpitale kliniczne...
Ministerstwo wyjaśnia także, że nieprawdą jest, iż tylko szpitale kliniczne i instytuty będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, które określa szczegółowe zasady kwalifikacji do PSZ, jak również dodatkowe profile i rodzaje świadczeń realizowane w ramach PSZ i objęte kwotą ryczałtu, nie tylko szpitale poziomu ogólnopolskiego, lecz także szpitale zakwalifikowane do poziomu 3. (wieloprofilowe szpitale specjalistyczne) będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego. Jednocześnie szpitale zakwalifikowane do poziomu onkologicznego lub pulmonologicznego będą mogły udzielać świadczeń należących do poziomów 1-3, czyli w zdecydowanej większości zakresów szpitalnych.

Świadczenia z zakresu ortopedii, kardiologii i neurologii zostaną zaliczone do poziomu 2. Oznacza to, że szpitale funkcjonujące na wszystkich poziomach PSZ (poza szpitalami poziomu 1. i poziomu pediatrycznego - z wyjątkiem odpowiadających profili dziecięcych) będą mogły je realizować bez żadnych dodatkowych warunków.

Szpitale zaliczone do poziomu 1. będą mogły realizować te zakresy pod pewnymi warunkami (tj.: w przypadku kardiologii - jeżeli spełniają wymagania formalne leczenia inwazyjnych ostrych zespołów wieńcowych; w przypadku neurologii – jeżeli spełniają wymagania formalne leczenia udaru mózgu; w przypadku ortopedii i traumatologii - z wyłączeniem świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH