MZ: stanowisko resortu w sprawie szczepień jest znane i podkreślane w mediach MZ: stanowisko resortu w sprawie szczepień jest znane i podkreślane w mediach. Fot. Archiwum

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia na temat korzyści płynących ze szczepień jest niezmienne i podkreślane w mediach tak często, jak to możliwe - przekazała PAP rzeczniczka MZ Milena Kruszewska, pytana o list NRL ws. programu o szczepieniach wyemitowanego w TVP.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował kilka dni temu, po emisji na antenie TVP Info kolejnego programu dot. szczepień, list w którym zwrócił się m.in. do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by "dołączył do jego wezwania i zaapelował do prezesa TVP Jacka Kurskiego, by publiczna telewizja zaprzestała akcji antyszczepionkowej i zaczęła propagować zachowania prozdrowotne, służące dobru publicznemu".

Rzeczniczka poinformowała, że MZ "z pełnym zrozumieniem przyjmuje uzasadnione apele autorytetów i przedstawicieli środowisk naukowych i medycznych, wyrażające obawy co do przekazów medialnych, które mogą mieć negatywny wpływ na stan świadomości społecznej w zakresie zdrowia".

- Jesteśmy przekonani, że głosy te zostaną wzięte pod uwagę przez przedstawicieli wszystkich mediów. Zawsze jesteśmy otwarci na merytoryczne i rzeczowe dyskusje w atmosferze spokoju, a nie sensacji - pod presją czasu czy wzajemnych oskarżeń i emocjonalnych zarzutów - przekazała.

Kruszewska zaznaczyła, że umowa o współpracy MZ z TVP nie daje ministrowi zdrowia możliwości podejmowania tak daleko idących działań jak wpływ na każdy realizowany program. Co - zauważyła - "wydaje się zresztą oczywiste i uzasadnione".

- Celem Ministerstwa Zdrowia jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Skrupulatnie realizujemy tę politykę także w zakresie szczepień, czego dowodem jest chociażby publiczne szczepienie ministra zdrowia przeciwko grypie wraz z komisarzem do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Vytenisem Andriukaitisem - wskazała.

Kruszewska podkreśliła, że stanowisko Ministerstwa Zdrowia w zakresie szczepień jest niezmienne i podkreślane w mediach tak często, jak to możliwe.

- Wyraźny głos specjalistów posługujących się rzetelną wiedzą medyczną przyczynia się do niezwykle istotnego społecznie utwierdzenia odbiorców, że szczepienia są dziedziną rozwojową, zwiększającą możliwości medycyny w stosowanej profilaktyce, co skutkuje zarówno podnoszeniem standardu funkcjonowania państwa (stabilna sytuacja epidemiologiczna, eliminacja kolejnych chorób zakaźnych, redukcja wydatków na leczenie pacjentów), jak i poprawieniem zdrowia oraz komfortu życia społeczeństwa - zauważyła Kruszewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH