MZ: rejestry medyczne posłużą ocenie jakości i skuteczności leczenia Projekt przewiduje między innymi tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych Fot. Archiwum

W nawiązaniu do doniesień medialnych resort zdrowia opublikował w poniedziałek (30 stycznia) informację dot. projektu założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta.

Przewiduje on między innymi: tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych oraz utworzenie Agencji do spraw Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta, która powstanie na bazie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Rejestry medyczne będą tworzone według zasad prowadzenia dobrej praktyki, w celu monitorowania jakości realizowanych świadczeń oraz stymulowania do jej poprawy. Umożliwią one wyliczanie klinicznych wskaźników jakości w odniesieniu do podmiotów sprawujących opiekę zdrowotną. MZ przewiduje, że rocznie będzie powstawało około pięciu takich rejestrów (w pierwszych latach: 2 - 4). Docelowo ma ich być ok. 60-80.

Rejestry umożliwią: ocenę jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez poszczególne podmioty w warunkach rzeczywistych lub ocenę sposobów postępowania (technologii medycznych, produktów leczniczych, wyrobów medycznych) w warunkach rzeczywistych oraz poprawę bezpieczeństwa i skuteczności opieki sprawowanej nad pacjentami.

Rejestry medyczne będą obejmowały pacjentów z określonym rozpoznaniem, stanem chorobowym,
poddawanych określonej terapii, określonemu postępowaniu - np. rejestr zabiegów lub operacji,
u których zastosowano określony produkt leczniczy (badania kliniczne IV fazy) lub u których zastosowano określony wyrób medyczny - np. rejestr wszczepionych endoprotez stawu biodrowego.

MZ zakłada, że rejestry medyczne do celów oceny jakości będą finansowane lub współfinansowane przez ministra zdrowia. Nie wyklucza się też finansowania ich z innych źródeł.

Projekt założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta został przekazany do konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 19 lutego 2017 r.

Więcej: mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH