MZ przeciwne przyznaniu prawa do bezpłatnych leków żołnierzom-górnikom Fot. Archiwum RZ

Sejmowa komisja zdrowia chce poznać wyliczenia resortu zdrowia ws. kosztu przyznania prawa do bezpłatnych leków żołnierzom, którzy w PRL przymusowo byli kierowani do pracy m.in. w kopalniach. Projekt ustawy w tej sprawie w 2012 r. zgłosił Senat, MZ jest przeciwne jego przyjęciu.

Chodzi o osoby, które przymusowo były wcielane przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do pracy - w ramach zastępczej służby wojskowej - w kopalniach, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania rud uranu i batalionach budowlanych.

W myśl projektu Senatu z grudnia 2012 r. tzw. żołnierze-górnicy, tak jak inwalidzi wojenni, otrzymaliby prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w objęte refundacją leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. O przyjęcie takiego rozwiązania do marszałka Senatu apelował m.in. Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. W uzasadnieniu projektu zapisano, że przy założeniu, iż z uprawnienia skorzysta około 20 tys. żołnierzy górników, to koszty z tym związane wyniosą około 67-72 mln zł rocznie.

W lutym 2013 r. Sejm skierował projekt do komisji zdrowia, a ta - do podkomisji. We wrześniu 2013 r., po otrzymaniu negatywnego stanowiska rządu, podkomisja opowiedziała się za jego odrzuceniem, jednak komisja odrzuciła sprawozdanie podkomisji i ponownie skierowała projekt do prac w podkomisji. Ta nie przygotowała kolejnego sprawozdania do dziś.

Jak tłumaczyła w środę na posiedzeniu komisji zdrowia przewodnicząca podkomisji Krystyna Skowrońska (PO), stało się tak dlatego, że resort zdrowia nie zajął stanowiska w sprawie zaproponowanego przez posłów, uzgodnionego ze środowiskiem kombatantów, ograniczenia liczby potencjalnych beneficjentów ustawy do ok. 300 osób.

Oburzenia długim czasem procedowania projektu nie kryła posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS). Wskazywała, że projekt dotyczy osób, urodzonych w latach 20. i 30. XX wieku, a więc dobiegających 90. roku życia. W jej ocenie tak długie opóźnienie wejścia ustawy w życie wiąże się ze śmiercią wielu jej potencjalnych beneficjentów.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zwrócił uwagę, że formalnie treść projektu nie uległa zmianie, więc resort zdrowia podtrzymuje swoje negatywne stanowisko w sprawie jego uchwalenia.

W jego ocenie posłowie powinni wziąć pod uwagę, że nie istnieją wiarygodne dane naukowe wskazujące na to, że status zdrowotny osób, które mają otrzymać uprawnienie do bezpłatnych leków, jest inny niż ich rówieśników, którzy świadczeniem nie zostaliby objęci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH