MZ: program ochrony zdrowia prokreacyjnego realizowany zgodnie z planem FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Resort zdrowia odniósł się na swojej stronie do jednej z publikacji dotyczącej programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego.

- Artykuł (w poznańskim dodatku Gazety Wyborczej - red.) sugeruje, że minister zdrowia nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych wobec ośrodków referencyjnych i zalega ze sfinansowaniem zrealizowanych zadań. Jest to nieprawda. Wszystkie faktury i pozostała dokumentacja finansowo-księgowa przekazywana do Ministerstwa Zdrowia za zadania wykonane w ramach programu (kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego - red.) jest rozliczana, a wynagrodzenie jest przekazywane realizatorom - czytamy w wyjaśnieniu resortu zdrowia.

MZ wskazuje, że „obecnie (...) ośrodki referencyjne są na etapie modernizacji i zakupu sprzętu. Harmonogram realizowanych inwestycji budowlanych i dotyczących zakupionego sprzętu zaproponowali oferenci (w postępowaniu konkursowym). Minister zdrowia nie zmusza realizatorów do zakupów i modernizacji wbrew ich woli, wbrew planom inwestycyjnym oraz wbrew terminom związanym np. z koniecznością uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Aby zakupić sprzęt medyczny i zrealizować prace budowlane, placówki muszą przeprowadzić przetargi nieograniczone. Jest to czasochłonne”.

Resort podkreśla, że „program działa i przebiega zgodnie z harmonogramem. Zakłada, że pacjenci będą przyjmowani, kiedy ośrodki referencyjne uzupełnią wyposażenie o niezbędny sprzęt zakupiony w ramach programu i zakończą prace budowlane”.

- Inne programy polityki zdrowotnej ministra zdrowia, które dotyczą inwestycji, też zakładają, że sprzęt może być wykorzystywany do udzielania świadczeń, ale najpierw trzeba go zakupić, zainstalować i oddać do użytku. (...) Oczekiwania, że wszystkie zadania zostaną zrealizowane w czasie krótszym niż rok jego trwania, są całkowicie bezzasadne - zaznacza MZ.

Szczegóły: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH