MZ: prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty trwają

Prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, której celem jest m.in. uregulowanie zasad wykonywania go wciąż trwają w resorcie zdrowia - poinformował w czwartek (5 lutego)posłów wiceminister Sławomir Neumann.

Wiceszef resortu zdrowia uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej, która rozpatrzyła odpowiedź resortu m.in. na dezyderat ws. dostępności i finansowania rehabilitacji leczniczej.

- Pracujemy nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, wymaga ona uzgodnień i uszczegółowienia, ponieważ są konkurencyjne projekty różnych towarzystw, które proponują nam swoje rozwiązania; jest także projekt poselski. Wszystko to bierzemy pod uwagę; staramy się znaleźć pewien konsensus, także w środowisku - mówił Neumann.

Dopytywany kiedy można spodziewać się wpłynięcia projektu do Sejmu powiedział, że "żeby mieć szanse na uchwalenie tej ustawy w tej kadencji parlamentu rząd musi przekazać ją najpóźniej do maja czy początku czerwca". - Terminy są poza nami, jeżeli tylko zakończymy konsultacje i negocjacje z pewnymi środowiskami to będzie można ten projekt pokazać - zastrzegł.

Środowisko fizjoterapeutów od lat przekonuje, że zawód ten nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Środowisko, reprezentowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii (PTF) i Stowarzyszenie Fizjoterapii Polskiej (SFP), różni się co do szczegółów wypracowywanych rozwiązań. W lipcu ub.r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty przygotowany przez Klub Parlamentarny PSL we współpracy z PTF.

W odpowiedzi na dezyderat komisji poinformowano, że projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty regulowałby zasady wykonywania go, ustalał kompetencje zawodowe, regulował składanie Fizjoterapeutycznego Egzaminu Terapeutycznego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów.

Projekt ten, jak podano, regulowałby kształcenie w zakresie fizjoterapii, zarówno przed, jak i podyplomowe, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz zasady odpowiedzialności zawodowej.

Obecnie w Polsce zawód fizjoterapeuty wykonuje ok. 50 tys. osób z różnymi kwalifikacjami.

Neumann przekazał w czwartek posłom dane dotyczące finansowania rehabilitacji leczniczej w ostatnich latach. Poinformował, że w 2012 r. było 5015 świadczeniodawców, którzy mieli łączny kontrakt opływający na 2 mld 2 mln 700 tys. zł. W 2013 r. liczba świadczeniodawców wzrosła, jak mówił, do 5044 a łączny kontrakt wyniósł 2 mld 47 mln 200 tys. zł. W 2014 r. liczba świadczeniodawców wzrosła do 5254 a kontrakt wyniósł łącznie 2 mld 61 mln zł.

- W tym roku, bez zmian w planie, zarezerwowane są środki na poziomie 2 mld 11 mln zł, ale one się zwiększą. Szacujemy, że w tym roku wydamy na rehabilitację leczniczą więcej niż w roku ubiegłym - powiedział Neumann.

Wiceminister poinformował też, że w 2012 r. świadczenia rehabilitacyjne udzielono 4 mln 310 tys. pacjentom, zaś w 2013 r. - 4 mln 329 tys. osób. Dane za 2014 r. dotyczą pierwszej połowy roku i wynoszą 2 mln 830 tys. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH