MZ: porozumienie dot. ratowników obejmuje także tych, którzy nie jeżdżą w karetkach Protest ratowników trwał od 24 maja Fot. Archiwum

Porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń ratowników medycznych jest realizowane, podwyżki obejmą nie tylko tych, którzy jeżdżą karetkami, ale także tych wykonujących swoje obowiązki w szpitalach - powiedział w czwartek dziennikarzom minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Organizacje tworzące Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zdecydowały, iż wznowią protest od 11 września, jeśli warunki zawartego w lipcu porozumienia dot. podwyżek nie zostaną do tego czasu spełnione.

Minister zdrowia zapewnił w czwartek, że "podpisane zostały wszystkie aneksy z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, które gwarantują przekazanie środków, a następnie podwyżki dla ratowników". Jak podkreślił, podwyżki te - tak jak ustalono - naliczone będą od lipca wstecz. - Oprócz tego wszyscy świadczeniodawcy, którzy zatrudniają ratowników np. w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć oraz innych miejscach szpitali, otrzymują dodatkowe środki - zaznaczył.

Radziwiłł przekazał, że "w związku z tym, iż były jakieś wątpliwości", skierował do wszystkich zarządzającymi placówkami medycznymi w Polsce pismo wyjaśniające i ma nadzieję, że jest obecnie oczywiste, "iż porozumienie obowiązuje w stosunku do ratowników, którzy nie jeżdżą karetkami, ale pracują w szpitalach".

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych w piśmie skierowanym do ministra zdrowia wskazywał niedawno, że organizacje związków zawodowych tworzące Komitet, po rozmowach z kierownikami podmiotów leczniczych oraz dyrektorami Wojewódzkich Oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie, co do realizacji porozumienia.

"Bardzo istotną częścią porozumienia jest objęcie wzrostem wynagrodzenia wszystkich ratowników medycznych" - podkreślili. "Wyrażamy nadzieję, że dotychczasowe opóźnienie realizacji podpisanego porozumienia podyktowane jest rzetelnym przygotowaniem aktów prawnych będących gwarantem realizacji podpisanego dokumentu" - napisali.

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami z lipca br. zakłada wprowadzenie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. tj. do 800 zł miesięcznie brutto.

Wzrost ten dotyczyć ma, jak zaznacza resort, ratowników medycznych, będących członkami zespołów ratownictwa medycznego u wykonawców głównych i podwykonawców systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne; dyspozytorów medycznych, będących ratownikami medycznymi oraz pielęgniarek systemu, będących członkami zespołów ratownictwa medycznego, zatrudnionych u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, którzy są podwykonawcami w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH