MZ: ponad 90 proc. dzieci i nastolatków ma próchnicę zębów

Ponad 90 proc. polskich dzieci i nastolatków ma zęby uszkodzone próchnicą, co skutkuje złym stanem zdrowia jamy ustnej w późniejszych latach życia - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, które zostały zaprezentowane podczas środowego (28 sierpnia) posiedzenia sejmowej komisja zdrowia.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński ocenił, że rodzice mają małą świadomość tego, że trzeba dbać o higienę jamy ustnej dzieci. - Dyrektorzy szkół nie mają obowiązku organizowania gabinetów stomatologicznych, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by to robili. Niektórzy stomatolodzy zakładają gabinety w pomieszczeniach wynajętych od szkół i otrzymują kontrakty z NFZ - powiedział Sopliński.

Wiceprezes NFZ Marcin Pakulski poinformował, że w latach 2011-2012 Fundusz przeznaczył na stomatologię ponad 1,7 mld zł w każdym roku, a w 2013 r. - ponad 1,8 mld zł. Większość posłów zabierających głos, a także przedstawicieli stomatologów, zwracała uwagę, że konieczne jest zwiększenie finansowania stomatologii.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ocenił, że statystyki dotyczące chorób jamy ustnej dzieci i młodzieży "są fatalne, a sytuacja jest alarmująca". Dodał, że profilaktyka jest ważna i priorytetowa, ale niezadowalający jest dostęp do leczenia stomatologicznego. - Istnieje nierównomierność szans dostępu do opieki stomatologicznej dla dzieci w różnych rejonach kraju - powiedział Michalak.

Maciej Orzechowski (PO) podkreślał, że opieka stomatologiczna jest w większości opieką niepubliczną. - Prawie 80 proc. wpływu na stan uzębienia to styl życia i uwarunkowania środowiskowe. Uwarunkowania genetyczne i opieka medyczna to łącznie 20 proc. - mówił. Orzechowski dodał, że tylko 28 proc. Polaków ma zęby naturalne i zdrowe, a średnia europejska to ponad 40 proc.

Jolanta Szczypińska (PiS) oceniła państwową opiekę stomatologiczną jako skandaliczną. - Większości osób nie stać na prywatne leczenie, i co z takimi ludźmi robić? Ludzie nie otrzymują pomocy stomatologicznej i się jej nie doczekają - podkreśliła. Zdaniem Szczypińskiej w Polsce do stomatologii mają dostęp tylko ludzie zamożni. - Trzeba zwiększyć nakłady finansowe na opiekę stomatologiczną - dodała.

Andrzej Cisło, pełnomocnik Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Stomatologów Kas Chorych, Związku Lekarzy Dentystów Pracodawców Ochrony Zdrowia i Stowarzyszenia Lekarzy Indywidualnie Praktykujących - podkreślał, że w opracowywaniu programów opieki stomatologicznej nie można koncentrować się tylko na dzieciach. - Konieczna jest opieka zachowawcza nad dorosłymi, a nie tylko leczenie w przypadku bólu - mówił Cisło.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH