MZ: pielęgniarki i położne mogą przepisywać leki MZ: pielęgniarki i położne mogą przepisywać leki. Fot. Archiwum

Od stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne będą mogły przepisywać leki i kierować pacjentów na badania. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia umożliwiające realizację nowych uprawnień pielęgniarek i położnych.

Minister zdrowia określił m.in. wykaz substancji czynnych, do przepisywania których będą uprawnione pielęgniarki i położne oraz wzór recepty, umożliwiając tym samym realizację nowych uprawnień nadanych przepisami ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Jest to ważny krok usprawniający funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej, który ułatwia pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz umacnia pozycję pielęgniarek i położnych  - czytamy na stronie internetowej MZ.

Polska dołączyła do państw, w których przepisywanie leków przez pielęgniarki pozytywnie wpływa na dostęp pacjentów do świadczeń, umożliwiając pielęgniarkom wykorzystanie w codziennej opiece nad pacjentem pełnego potencjału ich wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Z szerszych uprawień będą mogły korzystać pielęgniarki i położone, których program studiów obejmuje zagadnienia dotyczące przepisywania leków i kierowania na badania diagnostyczne albo pielęgniarki i położne, które ukończą kurs specjalistyczny pn. Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych.

Ministerstwo Zdrowia - w ramach nowej perspektywy 2014-2020 - pozyskało na ten cel (w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych) 52 mln zł ze środków europejskich.    

MZ ogłosiło konkurs na realizację kursów dla pielęgniarek i położnych. Pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w I kwartale 2016 r.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH