MZ: papierosy pali mniej Polaków, Polki bez zmian

W latach 2011-2013 odsetek palących Polaków spadł z 39 proc. do 31 proc.; wśród Polek utrzymał się on w tym okresie na niezmienionym poziomie 23 proc.; co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 67 tys. osób - powiedziała w Sejmie wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Sejm zapoznał się w piątek (12 czerwca) ze sprawozdaniem rządu z realizacji "Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu" w 2013 r.

Przedstawiając sprawozdanie, Małecka-Libera podkreśliła, że w latach 2011-2013 odnotowano spadek odsetka palących mężczyzn - z 39 do 31 proc. W przypadku kobiet odsetek ten utrzymał się na poziomie 23 proc. Odsetek rzucających palenie mężczyzn wzrósł w tym samym czasie z 14 do 21 proc., a kobiet - z 9 do 15 proc.

Jak dodała, szacuje się jednak, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 67 tys. osób w Polsce. Najczęstszym śmiertelnym schorzeniem dotykającym palaczy jest rak płuc.

Wiceminister zaznaczyła, że jednym z czynników wpływających na podjęcie decyzji o rzuceniu palenia jest wzrost ceny papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Służy temu podnoszenie opłaty akcyzowej. W 2013 r. wpływy budżetu państwa z tego tytułu wyniosły ponad 18 mld zł.

Jednocześnie Małecka-Libera przyznała, że wzrost cen papierosów jest powodem częstszych prób ich przemytu. W 2013 r. służby celne zajęły 372 mln sztuk nielegalnych papierosów o szacowanej wartości rynkowej 221 mln zł.

Za przyjęciem sprawozdania opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne.

Janina Okrągły (PO) podkreślała, że w 2013 r. podjęto liczne działania mające na celu ograniczenie palenia przez Polaków. Zauważyła, że w tym roku akcyzą objęto susz tytoniowy.

Wśród problemów do rozwiązania wymieniła te związane ze sprzedażą e-papierosów, które nie są uwzględnione w tzw. ustawie antynikotynowej, przez co - jak podkreśliła - stają się coraz bardziej popularne.

Marcin Duszek (PiS) powiedział, że jego klub przyjmuje sprawozdanie warunkowo, licząc na efektywniejsze działania w kolejnych latach, bo te, które są podejmowane przez rząd, są - w jego ocenie - niewystarczające.

Jak przypomniał, szacuje się, że 40 proc. zgonów wszystkich mężczyzn w wieku od ok. 30 do 70 lat spowodowanych jest paleniem tytoniu.

- Rak płuc jest najczęstszą przyczyna zgonów pośród nowotworów złośliwych, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet w Polsce. Oznacza to, że niewinny papieros ubrany w ładny papierek i zapakowany w elegancką paczkę, wspólnie z dwudziestoma kolegami morduje bezkarnie tysiące mężczyzn, a co gorsze, i kobiet - powiedział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH