MZ ogłosiło projekt rozporządzenia ws. Budzika dla dorosłych Do "Budzika dla dorosłych" będą mogli trafić pacjenci, którzy pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż rok od dnia urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. Fot. Archiwum

Resort zdrowia opublikował projekt rozporządzenia, które reguluje leczenie dorosłych chorych ze śpiączką. - To krok w dobrą stronę - ocenia prof. Wojciech Maksymowicz, który przygotowuje się do otwarcia "Budzika dla dorosłych" w Olsztynie.

Projekt resortu zdrowia zakłada, że rocznie w kraju może być leczonych 100 dorosłych ze śpiączką. Koszt dobowego pobytu pacjenta w "Budziku dla dorosłych" oszacowano na 650 zł, zaś roczny koszt rehabilitacji jednego pacjenta na nieco ponad 237 tys. zł.

- To są realne stawki opieki nad dorosłym pacjentem w śpiączce - przyznał w rozmowie z PAP prof. Wojciech Maksymowicz, który od dawna zabiega o utworzenie w Olsztynie kliniki wybudzeń dla dorosłych.

Treść projektu: www.legislacja.rcl.gov.pl

Dodał, że "najważniejsze, że ten projekt w ogóle się pojawił".

- To na pewno jest krok w dobrą stronę. Potrzeba stworzenia takiej kliniki istnieje od dawna. Wiele osób, z Ewą Błaszczyk na czele, zabiega o to od lat i przekonuje do tego pomysłu resort zdrowia. Osobiście mówię o tym kierownictwu resortu przy każdej okazji, więc dobrze, że w tej sprawie coś drgnęło - ocenił.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie, w którym pracuje prof. Maksymowicz, właśnie kończy się remont sal, w których będzie działał "Budzik dla dorosłych".

Będzie w nim osiem łóżek. We wtorek (21 czerwca) prof. Maksymowicz ustalił szczegóły wyposażenia medycznego sal dla chorych ze śpiączką.

- Nie będziemy czekać na to, kiedy możliwe będzie finansowanie "Budzika dla dorosłych" z kasy NFZ. My pierwszych pacjentów przyjmiemy pewnie już w lipcu-sierpniu, będziemy jako Uniwersytet Warmińsko-Mazurski finansować ich pobyt w naszym szpitalu, pewnie do czasu, kiedy będzie możliwa zapłata za te świadczenia przez NFZ. Są ludzie, którzy nie mogą dłużej czekać - powiedział prof. Maksymowicz i dodał, że pobytem w olsztyńskim "Budziku" już zainteresowanych jest kilkadziesiąt osób.

W projekcie ministerialnego rozporządzenia, które jest dostępne na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji określono, że do "Budzika dla dorosłych" będą mogli trafić pacjenci, którzy pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż rok od dnia urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej (zastrzeżono, że czas od zdarzenia wywołującego śpiączkę nie może być krótszy niż 6 tygodni). Pacjenci muszą samodzielnie oddychać i w dniu przyjęcia do "Budzika dla dorosłych" mieć ukończone 18 lat. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu ma decydować zespół terapeutyczny "na podstawie kryteriów medycznych".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH