MZ ogłasza konkurs dla klinik realizujących program in vitro

Minister zdrowia ogłosił konkurs ofert dla klinik, które będą wykonywały refundowane procedury in vitro w ramach rządowego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Trzyletni program ma ruszyć od lipca, skorzystać z niego ma 15 tys. par.

- Ogłoszenie konkursu to milowy krok w leczeniu niepłodności w Polsce - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dodał, że to wreszcie spełnienie marzeń dla tych par, które cierpią z powodu tego, że nie mogą mieć dzieci: - Wreszcie w naszym kraju in vitro przestaje być tylko papierową dyskusją. Przyznam, że czekałem na ten moment przez wiele lat; najpierw jako lekarz, później polityk i wreszcie szef ochrony zdrowia.

W ogłoszeniu o konkursie MZ przypomniało, że celem głównym programu jest zapewnienie równego dostępu do możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia albo nie istnieją inne metody jej leczenia. MZ podkreśliło, że celem programu jest zapewnienie najwyższego standardu leczenia niepłodności.

W konkursie zostaną wyłonione kliniki, które będą "realizatorem programu od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. w zakresie obejmującym zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń medycznie wspomaganego rozrodu, w tym wszystkich procedur związanych z przygotowaniem do pobrania gamet męskich i żeńskich, ich preparatyką, tworzeniem i hodowlą zarodków, przechowywaniem i zapewnieniem bezpieczeństwa zarodków, jak również przechowywaniem do czasu wykorzystania oraz transferem utworzonych zarodków do macicy, zgodnie z zasadami opisanymi w programie".

Oferty można składać do 15 maja do godz. 12 w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.

Z rządowego programu refundacji in vitro ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par. By wziąć udział w programie, nie trzeba być małżeństwem, nie określono bowiem statusu prawnego "pary", która może wziąć w nim udział. Z programu będą mogły skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia. Wykluczone będą kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób. Finansowane będą maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary. Program dopuszcza jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych i przeniesienie do macicy jednego zarodka.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH