MZ odpowiada na skargę pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Merytoryczny kształt programów zdrowotnych, na który składają się m. in. kryteria kwalifikacji do programów terapeutycznych, proponowany jest przez konsultanta krajowego i tworzony na miarę zrównoważenia potrzeb pacjentów i możliwości finansowych NFZ - tak Ministerstwo Zdrowia odpowiada na skargę stowarzyszeń pacjenckich, dotyczącą ograniczeń w dostępie do terapii lekami biologicznymi.

Stowarzyszenie chorych na reumatoidalne zapalenie stawów zaskarżyło Polskę do Komisji Europejskiej w związku z przepisem dotyczącym tzw. terapii inicjującej. Zapis wymusza stosowanie leku wskazanego przez MZ w przypadku nowo zdiagnozowanych pacjentów.

Jak przekonuje mecenas Stowarzyszenia Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów i Osób ich Wspierających Bartłomiej Kuchta, pacjent nie otrzymuje leku, który jest dla niego najlepszy, ale ten wskazany przez urzędników, a lekarze są ograniczani w swobodzie wyboru najbardziej odpowiedniej terapii.

Mecenas Kuchta ocenił, że procedura wyłaniania preparatu w tzw. terapii inicjującej na szczeblu resortu zdrowia jest "nieprzejrzysta". Podkreślił, że zapisy te są niezgodne z prawem krajowym i unijnym.

Skargę do KE na Polskę (szefa rządu oraz ministra zdrowia) stowarzyszenie złożyło w poniedziałek (23 kwietnia). Wskazało w niej na brak przejrzystości środków regulujących ustalanie cen na produkty lecznicze i włączenie ich w zakres krajowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych oraz na niezgodność z prawem unijnym części programów terapeutycznych stanowiących świadczenia gwarantowane.

Jak informuje rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek, dostęp do terapii lekami biologicznymi w chorobach reumatycznych odbywa się aktualnie w ramach terapeutycznych programów zdrowotnych: leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS) o przebiegu agresywnym, leczenie chorych z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), leczenie łuszczycowego zapalenia stawów (LZS) o przebiegu agresywnym. Od 1 lipca - zgodnie z ustawą refundacyjną - zostaną one zastąpione programami lekowymi, które będą stanowiły ich kontynuację.

- Dotychczasowe terapeutyczne programy zdrowotne były tworzone w trybie wnioskowym. Wnioski składane przez konsultantów krajowych zawierały projekty programów. Należy zaznaczyć, że merytoryczne zmiany w kształcie programów podlegają ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych. Ze względu na przepisy ustawy o refundacji w programach dotyczących reumatologii nie przewiduje się wyboru i ogłaszania komunikatem ministra zdrowia terapii inicjującej i terapii do kolejnych linii leczenia biologicznego - dodała.

Gołąbek podkreśliła także, że jeżeli wpłynie do MZ wniosek o zmianę treści programu lekowego, to zostanie on rozpatrzony. Do tego czasu rozliczenie terapii może być prowadzone na dotychczasowych zasadach. Zapisy programu w tym zakresie nie ulegają żadnej zmianie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH