MZ odpowiada NRL ws. zmiany zasad finansowania rezydentur w 2013 r.

W środę (10 października) NIL opublikowała na swojej stronie internetowej odpowiedź resortu zdrowia na stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ws. zmiany zasad finansowania rezydentur w 2013 r.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek przyznaje w liście do PNRL, że w związku z sytuacją finansową budżetu państwa, jak i Funduszu Pracy, nie było możliwe zaplanowanie na 2013 r. środków przeznaczonych na finansowanie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów w kwocie zapewniającej pełne zabezpieczenie potrzeb w obecnym zakresie.

Zaznacza, że - biorąc pod uwagę wskazane wyżej ograniczenia spowodowane sytuacją makroekonomiczną - niezbędne dla zapewnienia dostępności młodych lekarzy do kształcenia w ramach rezydentur stało się dokonanie zmian w sposobie finansowania tej formy kształcenia. Utrzymanie dotychczasowego poziomu uruchamiania nowych etatów rezydenckich, tj. około 3 tys. rocznie, jako kluczowego zadania Ministra Zdrowia, wiązało się z koniecznością dokonania zmniejszenia przedmiotowego zakresu finansowania etatu rezydenckiego.

W piśmie czytamy: "Podjęto więc decyzję o rezygnacji z dniem 1 stycznia 2013 r. z pokrywania wydatków, ponoszonych przez podmioty zatrudniające rezydentów, z tytułu tworzenia szeroko pojętego funduszu świadczeń socjalnych. Finansowanie pozostałych wydatków dotychczas objętych umowami zawieranymi przez Ministra Zdrowia z pracodawcami rezydentów, w tym składek na Fundusz Pracy, nie ulega zmianie. (...) Należy podkreślić, że zdecydowana większość podmiotów zatrudniających rezydentów ma w ramach obowiązującego prawa możliwość rezygnacji z dokonywania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych". 

Jak wskazuje Rzemek, obciążenie podmiotów z omawianego tytułu wynosi blisko 92 zł miesięcznie od 1 rezydenta, co stanowi zaledwie od około 2 do około 2,5 proc. ponoszonych przez te podmioty wydatków związanych z zatrudnieniem rezydentów, które w chwili obecnej finansuje Minister Zdrowia.
Natomiast pozostawienie dotychczasowego zakresu finansowania etatów rezydenckich spowodowałoby pozbawienie możliwości podjęcia w 2013 r. specjalizacji w trybie rezydentury przez ponad 300 lekarzy i lekarzy dentystów (tj. około 240 etatów średniorocznie).

Więcej:  www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH