MZ o zarzutach wobec nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na obecnym etapie prac legislacyjnych nie jest możliwe odniesienie się do zastrzeżeń ekspertów z branży piwowarskiej do nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - poinformowało PAP Ministerstwo Zdrowia.

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, wydłużenia czasu, w którym obowiązuje zakaz emisji reklam piwa, tak by było to możliwe dopiero po godzinie 23, zwiększenie uprawnień rad gminy w zakresie uchwalania liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz ograniczanie sprzedaży między godziną 22. a 6. napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Podczas wtorkowej (17 października) debaty zorganizowanej przez Pracodawców RP eksperci ocenili, że projektowana nowelizacja ustawy uderzy w cały przemysł piwowarski. Wymieniono m.in. zagrożenie dla miejsc pracy w branży piwowarskiej, możliwa likwidacja Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów tworzonego z 10 proc. odpisu od reklam piwa, zahamowanie rozwoju rynku piwa, tworzonego również przez lokalne firmy z polskim kapitałem.

Przekonywano, że Polska należy do grup krajów Europy z najbardziej restrykcyjną polityką dotyczącą reklamowania alkoholi, a zakaz obejmie także piwa nisko- i bezalkoholowe. Inne założenia projektu ustawy, jak np. zwiększenie uprawnień rad gminy w zakresie uchwalania liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zdaniem ekspertów, mogą uderzyć w małych detalistów.

Jak wskazał w komentarzu dla PAP resort zdrowia "na obecnym etapie prac legislacyjnych nie jest możliwe szczegółowe odniesienie się do poruszanych kwestii", ponieważ - jak podkreślono - projekt ustawy jest po konsultacjach wewnętrznych w ministerstwie. Trwa analiza uwag, a następnie projekt zostanie przekazany do konsultacji społecznych, uzgodnień i opiniowania.

Ministerstwo napisało, że nie może także odnieść się do kwestii likwidacji Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, ponieważ - jak podkreślono - "taka informacja nie wynika z zamieszczonych w Wykazie prac legislacyjnych propozycji zmian".

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

autor: Paweł Dembowski (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH